Článek
„Thajsko je ochotno se co nejdříve připojit k mechanismu BRICS a hrát aktivnější roli ve spolupráci jih–jih a posílit koordinaci a spolupráci s Čínou na multilaterálních platformách,“ řekl šéf thajské diplomacie podle prohlášení, které Peking tento týden zveřejnil.
„Thajsko je jedinečné v tom, že jsme přátelé se všemi zeměmi a s nikým nejsme nepřátelé. Můžeme fungovat jako most mezi rozvojovými zeměmi a členy BRICS a také propojovat BRICS s jinými skupinami,“ nechal se rovněž slyšet Sangiampongsa s tím, že země též usiluje o členství v OECD, kde naopak hrají prim země Západu.
Rusové cílí na Thajsko. Skoupili tam rekordní počet nemovitostí
Vytvořit „nový světový řád“
Návrh žádosti o členství v BRICS schválila tamní vláda už koncem května. „Přistoupení Thajska k BRICS by zemi prospělo v několika dimenzích, pozdvihlo by roli země na mezinárodní scéně a zvýšilo její příležitost podílet se na tvorbě mezinárodní hospodářské politiky a vytvořit nový světový řád,“ komentoval tehdy krok mluvčí thajské vlády Chai Wacharonke.
Americká a ruská média se přitom nepřekvapivě rozcházejí v tom, zda jde ze strany Bangkoku o symbolický krok bez většího významu, nebo o známku hlubších problémů Západu.
Hospodářské uskupení BRICS vzniklo v roce 2006 za účasti Brazílie, Ruska, Indie a Číny. Později se přidala Jihoafrická republika a letos v lednu se pakt rozrostl o Egypt, Etiopii, Írán a Spojené arabské emiráty. Další země včetně Saúdské Arábie členství zvažují.