Článek
Mauricio Ríos, který se už dvacet let živí úklidem metra v Buenos Aires, deníku The Guardian řekl, že tak velké a hlasité roje komárů ještě neviděl. Podél nástupišť tvoří temné mraky. Jeden z těchto rojů natočil krátce před tím, než zavolal svým nadřízeným a stanice metra byla uzavřena. Jeho video se na sociálních sítích stalo virálním.
"Mosquitos":
— Tendencias en Argentina (@porqueTTarg) February 23, 2024
Porque la Línea A del subte está completamente minada en mosquitos. pic.twitter.com/mV5m5abVcO
„Brouci sem většinou slézají v létě, přitahováni světlem, ale nikdy v takových počtech,“ uvedl Ríos. „Druhý den se objevili znovu. Vůbec netuším, co se děje. A z toho, co jsem viděl ve zprávách, tak toto není jediné místo, kde se to děje.“
Bezprecedentní výskyt komárů podle všeho stojí za nárůstem případů nákazy horečkou dengue, kterou přenáší komár tropický. Příznaky této nemoci zahrnují bolesti hlavy, horečky, zvracení, bolest svalstva, kloubů a za očima a kožní vyrážku. V některých případech, obzvlášť pokud jde o opakovanou nákazu, může být onemocnění vážné a vést až ke smrti.
V západní Indii řádí komáří tornáda, lidé se zavírají v domech
Prudký nárůst teplot
Podle epidemiologa Huga Pizziho z Centra tropických chorob Univerzity v Córdobě je za přemnožení komárů zodpovědný prudký nárůst teplot – takzvaná tropikalizace – a silné deště mimo sezonu. „Pro proliferaci komárů je to perfektní vzorec,“ řekl. Podotkl také, že se nyní komáři objevují i na úplném jihu země, kde by to ještě před čtvrt stoletím bylo zcela nemyslitelné.
Cena repelentu proti komárům se v Argentině od prosince zvýšila o 170 procent kvůli opatřením nového prezidenta země Javiera Mileie, který snížil hodnotu pesa o 54 procent a eliminoval všechny prostředky kontroly cen. Sprej o obsahu 290 ml nyní stojí minimálně 3 602 pesos (99 korun).
Argentinské úřady loni v dubnu také autorizovaly vakcínu proti horečce dengue vyráběnou japonskou laboratoří Takeda, ale tu si většina obyvatel země nemůže dovolit. Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že momentálně nejsou plány ji více rozšířit, protože prý vakcína vyžaduje ještě další testy.
Ukliďte si dvorky
Mileiova vláda z šíření choroby viní své předchůdce. Předchozí prezident Alberto Fernández prý veřejnost o riziku nedostatečně poučil. Manažer Mileovi prezidentské kampaně Fernando Cerimedo také na Twitteru obvinil zakladatele firmy Microsoft Billa Gatese, že v Argentině záměrně vypustil komáry, aby novou vládu poškodil a vydělal na vakcínách proti horečce dengue.
Este es el mismo que libera mosquitos, y luego te vende las vacunas.
— Fernando Cerimedo (@FerCerimedo_ok) February 25, 2024
No, no aparecieron de manera natural. https://t.co/cN3brq9FYn
Pizzi uvedl, že mnoho Argentinců stále tuto situaci nebere vážně a apeloval na ně, ať uklidí své dvorky, zbaví se přebytečného zavodnění, posekají trávu a plevel a chrání své děti síťkami proti komárům. „Malé děti jsou bezbranné,“ řekl, což již potvrdil případ ze severní provincie Misiones, kde na nemoc zemřel tříměsíční kojenec.
Po argentinské vládě zase chtěl, aby s nákazou a přemnožením komárů tvrději bojovala. „Nemůžeme být zastrašení komárem, takovým malým stvořením,“ prohlásil.