Článek
K ostrovu se blížilo pět strategických bombardérů H-6 schopných nosit jaderné bomby. Doprovázeny byly osmi stíhačkami J-16 a čtyřmi stíhačkami J-11, což jsou deriváty ruských Suchojů Su-27.
USA testují novou střelu vzduch-vzduch, aby dohnaly čínský náskok
Ve skupině dále letělo šest stíhacích bombardérů J-10, tankovaní letoun pro doplňování paliva Y-20 a tři stroje pro radioelektronický boj a monitorování dění ve vzduchu Y-9 a KJ-500.
Bombardéry, šest strojů J-10 a dva stroje REB KJ-500 se blížily k Tchaj-wanu od jihovýchodu, když proletěly nad kanálem Baši, který odděluje ostrov od Filipín. Tyto stroje doprovázel letoun pro doplňování paliva ve vzduchu.
— 國防部 Ministry of National Defense, R.O.C. 🇹🇼 (@MoNDefense) November 28, 2021
Zbylé stíhačky se vrátily dříve, než se dostaly nad Baši. Všechny stroje ale vzlétly do zóny identifikace ADIZ, ve které Tchaj-wan požaduje, aby se v ní letadla identifikovala. To čínské letouny neudělaly.
Čína se k incidentu nevyjádřila, v minulosti je ale označovala za lety na ochranu své suverenity nad Tchaj-wanem, který nikdy nevyhlásil samostatnost.
Čínský prezident požaduje modernizaci armády pro války
K incidentu došlo v době, kdy končilo třídenní setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s nejvyššími čínskými veliteli. Prezident podle agentury Nová Čína zdůraznil potřebu modernizovat armádu, aby byla schopna vyhrávat války.
Vztahy s Čínou jsou nejhorší za 40 let, řekl tchajwanský ministr. Varuje před invazí
„Je nutné vynaložit velké úsilí, aby se posílila vědeckotechnologická úroveň a zlepšila se aktuální schopnost vyhrát moderní války,” uvedl Si.
„Je nutné posílit praktické zkušenosti a povzbudit a vést důstojníky a vojáky, aby pocítili vítr a déšť, viděli svět, posílili své svaly a kosti a rozvinuli svůj talent v ostrých vojenských cvičeních,“ dodal čínský prezident.