Článek
„Různými kanály nám bylo sděleno, že zákaz se vztahuje na celou zemi,“ řekl Dujarric. Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) nejprve ráno vyjádřila znepokojení nad tím, že zaměstnankyně ve východní provincii Nangarhár nemohou do práce. Poté svým zaměstnancům řekla, aby se z bezpečnostních důvodů 48 hodin do práce nedostavovali, zatímco se od Tálibánu pokusí získat další informace.
„Úřadům de facto připomínáme, že subjekty OSN nemohou fungovat a poskytovat život zachraňující pomoc bez ženského personálu,“ uvedla UNAMA v prohlášení.
Od svržení Západem podporované vlády v roce 2021 zpřísnila vláda Tálibánu kontrolu přístupu žen do veřejného života, Afghánkám mimo jiné znemožnila přístup k vyššímu vzdělání a uzavřela většinu dívčích středních škol.
Tálibán zakázal ženám studovat vysokou školu
Vláda Tálibánu v prosinci nařídila všem afghánským i zahraničním nevládním organizacím působícím v zemi, aby zakázaly svým ženským zaměstnankyním chodit do práce. Několik mezinárodních humanitárních organizací poté oznámilo, že pozastavují svou činnost v Afghánistánu. Krok podle nich ztížil přístup k příjemkyním pomoci a mohl vést dárce k pozastavení financování. Omezení se zpočátku nevztahovala na OSN a některé další mezinárodní organizace.
Plánovaný brífink OSN, který měl v úterý členské státy informovat o situaci v Afghánistánu, byl na poslední chvíli bez vysvětlení odložen.
Vláda Tálibánu, jež se chopila moci poté, co se po dvaceti letech války z Afghánistánu stáhla vojska vedená Spojenými státy, tvrdí, že respektuje práva žen v souladu se svým přísným výkladem islámského práva.