Článek
„Při příležitosti 102. výročí vymanění se z britské nadvlády vyhlašujeme Islámský emirát Afghánistán,“ tweetoval Mudžáhid.
Stejný název nesl Afghánistán v době poslední vlády Tálibánu, tedy od konce občanské války v roce 1996 do americké invaze v roce 2001. Tálibové v zemi zavedli tuhý, nábožensky totalitní režim, který vycházel z islámského práva šaría. Mimo jiné tak ze západního úhlu pohledu tyranizoval ženy.
له انګریزي ښکیلاک نه د هیواد د خپلواکي د یوسل او دویمې کلیزې په مناسبت د افغانستان إسلامي امارت اعلامیهhttps://t.co/HfZUIHnCJp pic.twitter.com/jQViMYERpW
— Zabihullah (..ذبـــــیح الله م ) (@Zabehulah_M33) August 19, 2021
Vedoucí představitelé současného Tálibánu včetně mluvčího Mudžáhida tento týden po obsazení země slibovali, že se krutosti opakovat nebudou, civilisté jsou v bezpečí a ženy vítány ve veřejném prostoru.
Mělo to smysl? Přišel jsem o kamaráda a nohy zbytečně? ptají se veteráni z Afghánistánu
Postupně ale přicházejí zprávy o nejrůznějších násilných incidentech. Zatím k poslednímu došlo ve městě Asadábád na východě Afghánistánu, kde začali tálibové střílet do davu demonstrantů s afghánskými vlajkami.
Informovala o tom agentura Reuters s tím, že na místě jsou mrtví, není ale jasné, zda oběti zemřely v přímém důsledku střelby nebo po zraněních, která utrpěly ve strkanici, jež vznikla v následné panice.