Článek
Podle Wazíra Ahmada Seddíqího, který na náměstí v Hérátu provozuje lékárnu, byla přivezena čtyři mrtvá těla, jedno bylo na náměstí zanecháno, přičemž ostatní tři byla poté odvezena jinam. Seddíqí uvedl, že podle Tálibánu se čtveřice účastnila únosu a byla zabita policií.
Graphic: Taliban hang the bodies 4 alleged kidnappers, from an industrial crane, for the public to see in Herat province. #Afghanistan #Taliban pic.twitter.com/9Ru0w1pc8C
— Kabul Chronicle (@KabulChronicle) September 25, 2021
Ministr vězeňství Núrruddín Turabi, jeden ze zakladatelů Tálibánu a zastánce tvrdé linie islámského práva, tento týden agentuře AP řekl, že v rámci boje se zločinem budou znovu prováděny tresty, jako je třeba sekání rukou zlodějům. Podle něj má takový trest odrazující účinek, a je proto nezbytný.
Tálibán bude popravovat a sekat ruce
Turabi, který stál u zrodu Tálibánu, byl už v 90. letech ministrem spravedlnosti a šéfem úřadu pro propagaci ctnosti a prevenci neřesti. Tehdy chodily po ulicích hlídky, které dohlížely na to, zda muži mají plnovous nepřistřižený, ženy jsou zahalené, a z aut vytahovaly kazety s hudbou, načež pásky věšely na stromy nebo na značky. Tehdy se také veřejně popravovalo.
Jako Češi bez fotbalu. Afghánistán kvůli záběrům na ženy zakázal TV přenosy z kriketu
V rozhovoru s novinářkou pro agenturu AP Turabi uvedl: „Oproti minulosti jsme se změnili.“ Tálibán by měl podle něj kupříkladu povolit televizi, mobilní telefony či videa. Nejde však o snahu vyhovět obyvatelům. Lidé by si mohli exekuce vyfotit nebo nahrát a tyto záběry šířit dál, čímž by se jejich odrazující účinek prohloubil.