Článek
National Journal uvádí, že při jednom z posledních sebevražedných atentátů v květnu útočil 12letý chlapec, který nálože ve vestě odpálil na zaplněném tržišti v provincii Paktika. Mezi čtyřmi oběťmi byl i vysoký afghánský představitel.
V květnu byl zatčen dokonce devítiletý chlapec, který se pokusil přejít z Pákistánu do Afghánistánu spolu s dalšími dvěma mladšími čtrnácti let. Měli v zemi podniknout sebevražedné útoky. Celkem bylo takto vysláno 25 chlapců, uvedl National Journal.
Tálibán dokonce podle generálmajora Dana Allyna nasazuje do útoků i ženy: „Vidíme stále více nelítostných útoků proti obyvatelům Afghánistánu, které podnikají vzbouřenecké skupiny, při nichž používají ženy a děti jako sebevražedné atentátníky, což je v Afghánistánu něco nového.“
Podle generála to svědčí o oslabení Tálibánu.
Zrádci v uniformách
Jak ale ukázal úspěšný atentát na generála Mohammada Daúda Daúda, který velel policejním silám v celém severním Afghánistánu, další nová taktika Tálibánu přestavuje velké nebezpečí. Daří se mu využívat zrádců. Daúda Daúda zabil sebevražedný atentátník v policejní uniformě. [celá zpráva]
Generál si byl nebezpečí vědom. Týden před smrtí řekl, že se radikálové pokusili dostat mezi jeho strážce: "Lidé z kmene Hakkání a Tálibán nabízeli některým mým strážcům peníze."
Podobných útoků nebo pokusů o ně ale bylo více. V dubnu se radikálovi převlečenému do armádní uniformy podařilo dostat do opevněného ministerstva obrany v Kábulu a zabít několik vojáků. Chtěl se dostat až k ministrovi obrany Abdur Rahímovi Vardakovi. V minulých dvou měsících bylo napočítáno nejméně 25 pokusů o podobné sebevražedné akce, uvedla na konci května BBC .
Vládě se přeběhlíky získat nedaří
Zatímco Tálibán dokáže pronikat do mocenských struktur a získávat zrádce, akce afghánské vlády přesvědčit velitele Tálibánu, aby změnili strany nebo se alespoň zřekli boje, je podle listu The New York Times neúspěšná. Udělalo to jen málo z nich. Jedním byl 28letý Toor Džán: „Když jsem se rozhodl změnit strany, byl jsem unaven boji. Už jsem nemohl dál mačkat spoušť.“
Jen 1700 Tálibů z odhadovaných 20 000 až 40 000 bojovníků využilo nabídky vzdát se boje a reintegrovat se do společnosti. Většina navíc byla ze severu, kde je hnutí slabší. Jen výjimečně se do programu zapojili velitelé.
USA jednají s Tálibánem
I to je důvod, proč USA jednají s Tálibánem, V neděli to potvrdil končící ministr obrany Robert Gates. Podle něj ale jednání zatím nevedou k výsledkům, protože jsou na začátku. Začaly jen před pár týdny a vyjednavači ani nevědí, zda jednají skutečně se zástupci mully Umara, nebo jde jen o nějaké nepodstatné frakce hnutí. Rozhovorů se přitom účastní i několik dalších zemí, které ale ministr nespecifikoval.
Podle něj je ale pro jednání vhodná doba: „Myslím si, že Tálibán cítí, že je pod tlakem a že začal být přesvědčen, že nemůže uspět bez toho, aby jednal.“
Gates současně promluvil i o dalších problémech konfliktu, z něhož jsou Američané unaveni, protože trvá deset let. Zmínil, že až do roku 2008 byl v Afghánistánu jen malý kontingent, který nemohl válku vyhrát: „Neměli jsme dobrou strategii a dost prostředků.“
Podle Gatese právě politické řešení může ukončit většinu válek.