Článek
Tálibán ve svém prohlášení na svých stránkách Hlas džihádu informoval, že „nepřátelští vojáci, kteří byli v obklíčení mudžáhidů více než rok, po dobytí centra správního střediska Ghúrmáč uprchli a celý okres je pod kontrolou mudžáhidů”.
Když se afghánská armáda v pondělí stahovala z okresu Ghúrmáč do provinční metropole Majmaní, přepadli povstalci její konvoj čítající zhruba 80 vozidel. Nejméně 25 vojáků zabili, 20 zranili a 16 vzali do zajetí, sdělil představitel provinční vlády Sadžíd Abdul Hášemí. Mluvčí afghánské armády v provincii doplnil, že při pondělních odvetných náletech na pozice Tálibánu se podařilo zabít 54 tálibů.
Tři roky dlouhé boje o Ghúrmáč si podle guvernéra provincie Nakibulláha Faíka „vyžádaly tisíc mrtvých afghánských vojáků“.
Když před dvěma týdny ovládl Tálibán základnu Činaja ve stejné provincii, vzdalo se Tálibánu přes čtyřicet vojáků, kterým došla munice a jídlo. Dalších 43 jich padlo. [celá zpráva]
Rozpory ve vládě
Tálibán dobyl okres Ghúrmáč během krize v afghánské vládě. V sobotu podal rezignaci bezpečnostní poradce Muhammad Haníf Atmara, který patřil k nejschopnějším prezidentovým mužům. Očekává se, že se přidá k opozici.
V neděli pak prezident odmítl přijmout rezignaci šéfa státního bezpečnostního velitelství Masúma Stanekzáího i demise ministrů obrany Tárika Šáha Bahrámího a vnitra Vajse Ahmada Barmaka. Vyzval je, aby pracovali na „zlepšení bezpečnostní situace v zemi“.
Nabízené demise ukázaly rozpory v afghánském vedení. Prezident Ašraf Ghání, který by chtěl v dubnu usilovat o znovuzvolení, ztrácí podporu. Zmatky v afghánské vládě také oslabily důvěru Washingtonu, že Ghání je vhodný partner pro posílení bezpečnosti v zemi.
„Vláda je v hluboké politické krizi a pod ohromným vojenským tlakem,“ řekl listu Washington Post kábulský analytik Hárún Mir, „další fragmentace podkope americkou strategii v Afghánistánu.“
Podle nejmenovaného amerického experta, který působil v Afghánistánu, Gháního slabost může vést Tálibán k tomu, aby pokračoval ve válce. Spojené státy s ním přitom vedou jednání o konci konfliktu. [celá zpráva]
Tálibán už odmítl přijmout nabídku příměří, se kterou přišel Ghání. Rada bezpečnosti OSN ve svém pondělním jednohlasném prohlášení vyzvala hnutí Tálibán, aby příměří přijalo a „zahájilo přímé mírové rozhovory bez předchozích podmínek či hrozeb násilí”.
Kábul má zájem jednat s Tálibánem v Moskvě
Ghání v pondělí oznámil, že Rusko souhlasilo s posunem jednání o budoucnosti Afghánistánu v Moskvě, kterého se účastní kromě Tálibánu i Čína, Pákistán, Indie a Írán. Původně se měl konat 4. září, ale uskuteční se později, aby mohli přijet i zástupci afghánské vlády.
Kábul původně jet do Moskvy nechtěl, protože „rozhovory by měli organizovat a vést Afghánci”.