Článek
Islamističtí povstalci tak za posledních osm dní mají pod svou nadvládou dvě třetiny rozlohy Afghánistánu. Z velkých měst v rukou afghánské vlády zůstávají už jen tři: Kábul, Mazáre Šaríf a Dželálábád.
Tálibán se na svém tažení nesetkává s žádným odporem. Vládní představitelé prchají a města nechávají padnout, tak jako například Kandahár. Místním vládním představitelům a jejich doprovodu se podařilo z města letecky uprchnout.
Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid tak mohl na svém twitterovém účtu napsat: „Nepřítel uprchl. Do našich rukou padly desítky vojenských vozidel, zbraní a střeliva.“
Kvůli ofenzívě, kterou Tálibán zahájil v květnu, opustilo své domovy podle mluvčí organizace Lékaři bez hranic (MSF) téměř milion lidí. Tento osud dosud postihl už pět milionů z 38 milionů obyvatel Afghánistánu.

Hlídka tálibánců ve městě Ghazní, které radikálům padlo do rukou.
Civilní obyvatelstvo je v nesmírně těžké situaci. „Lidé umírají v křížových palbách nebo při explozích. Když jsou zraněni, je pro ně nepředstavitelně složité dostat se do zdravotnického zařízení,“ píše se ve zprávě Lékaři bez hranic.
„Situace se v některých městech zhoršila natolik, že například v Laškargáhu nebo Kundúzu jsou nemocnice přímo na frontové linii,“ uvedla v této souvislosti koordinátorka humanitární pomoci Lékařů bez hranic Laura Bourjollyová.
Svou současnou ofenzivu Tálibán zahájil v květnu, kdy zahraniční síly začaly s poslední fází svého odchodu z neklidné asijské země. Konečné stažení amerických a zahraničních vojsk z Afghánistánu je plánováno na 31. srpna.