Článek
Vozidla bojovníků Tálibánu se projížděla po jediné dráze mezinárodního kábulského letiště.
Než se rozednilo, těžce ozbrojení bojovníci Tálibánu prošli hangáry a prohlédli některé ze sedmi helikoptér CH-46, které Američané použili při evakuaci a poté je znefunkčnili.
Uvnitř terminálu zůstalo po podlaze rozházeno několik desítek kufrů, zjevně ponechaných na letišti v chaosu při odchodu. Rozsypáno bylo i oblečení a obuv. Plakát Ahmada Šaha Massúda, známého bojovníka proti Tálibánu, byl zničen.
Tvoříme historii, zní z Tálibánu a slaví se první afghánské ráno po 20 letech bez vojáků USA
U východní brány letiště zůstala hrstka Afghánců, kteří stále doufají ve štěstí, že se dostanou dovnitř a odletí ze země. V tuto chvíli však na letiště nelétají žádné komerční letecké společnosti a zůstává nejasné, kdo převezme správu vzdušného prostoru země.
Americká armáda varovala piloty, že „není k dispozici žádné řízení letového provozu ani letištní služba“.
Několik lidí, kteří se pokoušeli dostat na letiště, pocházelo z provincie Kandahár, srdce Tálibánu v jižním Afghánistánu.
Jeden z mužů ukazoval doklady, které podle něj prokazovaly, že pracuje jako překladatel. Čtyři dny čekal na možnost odejít ze země. „Ale teď nevím, jaké mám šance,“ řekl.
Ve chvíli, kdy vyprávěl reportérovi televize al-Džazíra svůj příběh, vedoucí představitelé Tálibánu se – doprovázeni bojovníky elitní jednotky Badri – procházeli po přistávací dráze, aby symbolicky potvrdili své vítězství.
„Svět by se měl z této lekce poučit. Je to radostný moment vítězství,“ řekl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.
Současně oslovil bojovníky jednotky Badri: „Doufám, že budete vůči národu velmi opatrní. Náš národ trpěl válkami a invazí a lidé již nemají moc tolerance.“ Na závěr jeho proslovu bojovníci křičeli: „Bůh je veliký!“
„Afghánistán je konečně volný,“ řekl Hekmatulláh Wasiq, další představitel Tálibánu.
„Doufejme, že už představíme náš kabinet. Všechno je mírumilovné. Všechno je v bezpečí,“ dodal.
Američané odcházejí, al-Káida se vrací
Wasiq také vyzval Afghánce, aby se vrátili do práce, a zopakoval slib Tálibánu nabízející generální amnestii. „Lidé musí být trpěliví,“ řekl a dodal: „Pomalu vše vrátíme do normálu. Bude to ale trvat.“
Později, když Mudžáhid hovořil s reportéry televize Al-Džazíra, odmítl ustanovit úřednickou vládu a trval na tom, že v Kábulu bude bezpečno. „V Kábulu bude bezpečno a lidé by se neměli bát,“ řekl.
„Po dvaceti letech jsme porazili Američany. Odešli a naše země je teď svobodná.,“ řekl Mohammad Islam, jeden ze strážců Tálibánu s puškou kalašnikov v ruce. „Je jasné, co chceme. Chceme šaríu (islámské právo), mír a stabilitu,“ dodal.
Podobně se vyjádřil Mohammad Naeem, politický mluvčí Tálibánu v Kataru. „Díky bohu, všichni okupanti opustili naši zemi,“ řekl a pogratuloval bojovníkům tím, že je označoval jako mudžahedíny neboli svaté válečníky.
Afghánský ministr teď rozváží v Německu pizzu
„Toto vítězství nám dal Bůh. Bylo to kvůli 20 letům obětí mudžahedínů a jejich vůdců. Mnoho mudžahedínů obětovalo život.“
Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad na Twitteru uvedl: „Po stažení naší armády a armády mnoha partnerů, kteří při nás stáli, čelí Afghánci okamžiku rozhodnutí a příležitosti. Budoucnost jejich země je v jejich rukou. Svou cestu si vyberou zcela suverénně. Toto je také šance ukončit válku.“
Budoucí tálibánská vláda bude ale čelit řadě problémů a krizí. Většina miliard dolarů, které Afghánistán drží v devizových rezervách, je nyní v USA zmrazena. Banky zavedly kontroly výběru. Státní zaměstnanci tvrdí, že nedostali několik měsíců plat.
Lékařského vybavení je akutní nedostatek. Tisíce lidí, kteří uprchli před postupujícím Tálibánem, žijí v zoufalých podmínkách. Velké sucho likviduje úrodu, humanitární dodávky jsou ohrožené a zvyšuje se riziko hladu.