Článek
Německá televize ARD však odpoledne oznámila, že mrtvý je jen jeden muž, druhý stále žije a jednání o jeho propuštění pokračují. Podle jiných zdrojů měl zase druhý unesený zemřít na infarkt.
Němci, kteří pracovali v jihoafghánské provincii Vardak na projektu stavby hráze, byli uneseni ve čtvrtek spolu s pěti Afghánci, o jejichž osudu není nic známo.
Talibanci požadovali propuštění všech vězněných islamistů z afghánských věznic a okamžité stažení německých jednotek ze země.
Mluvčí Talibanu Júsuf Ahmádí podle agentury DPA řekl, že Němci byli zastřeleni. "Když Německo sdělilo, že s námi nebude vyjednávat, nařídili jsme smrt prvního rukojmího," řekl. Ten byl zabit po uplynutí první lhůty v 9:30 SELČ. Druhý rukojmí byl podle Ahmádího zabit po vypršení druhého ultimáta v 10:30 SELČ.
Ahmádí neposkytl o smrti dvojice žádné důkazy. Řekl jen, že Taliban později sdělí, kde leží těla.
Stažení asi 3000 německých vojáků z Afghánistánu vyloučila německá kancléřka Angela Merkelová již v rozhovoru pro dnešní vydání listu Passauer Neue Presse. "Nemůžeme opustit afghánský lid," uvedla.
Uneseno i 20 Jihokorejců
Stejné ultimátum jako německý kabinet dostala i jihokorejská vláda, neboť Taliban drží od čtvrtka i dvacítku Jihokorejců. Jižní Korea má v zemi 200 vojáků.
Jihokorejský ministr zahraničí Song Min-sun dnes oznámil, že jeho země neurychlí stahování vojáků z Afghánistánu, které je naplánováno na konec roku.
Nejmenovaný jihokorejský představitel nicméně řekl agentuře AP, že Soul je ochoten s Talibanem jednat. Oficiálně to ale nikdo nepotvrdil. Korea dnes vysílá do Afghánistánu speciální tým. K propuštění zajatců dnes vyzval i jihokorejský prezident Ro Mu-hjon. Unesenou skupinu podle něj tvořili dobrovolní zdravotníci.