Článek
V neděli Tálibán ovládl tři hlavní města provincií včetně čtvrtmilionového Kundúzu, na který bojovníci hnutí útočili dva měsíce, a v pátek zahájili postup z několika směrů. V neděli dopoledne pronikli do centra, odkud se vládní síly stáhly na nedaleké letiště.
Videa zveřejněná Tálibánem ukazují opuštěné nepoškozené policejní velitelství s řadou aut zanechaných na místě. „Nepřítel za sebou zanechal vozidla, zbraně a vybavení,” uvedl na Twitteru mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhíd. Současně slíbil další postup, i když představitel Afghánské národní bezpečnostní rady Ahmad Šudža Džamál řekl televizi Al-Džazíra: „Afghánské národní obranné a bezpečnostní síly se shromažďují a vytlačují Tálibán z provincie Kundúz.
د کندز ولایت امنیه قومندانۍ د مجاهدینو په بشپړ کنترول کې ده.
— Zabihullah (..ذبـــــیح الله م ) (@Zabehulah_M33) August 8, 2021
مزدور دښمن شړل شوی او
مجاهدین په کې فعال او ثابت حضور لري. pic.twitter.com/hTEi16WIev
Džamál popřel, že by vládní síly situaci nezvládaly: „Byly zcela schopné se poslední tři čtyři měsíce tvrdě bránit v několika provinciích. Jsou toho schopné, i když Tálibán získal hodně mužů a zbraní.”
Ty podle něj dostává z Pákistánu, odkud dostává i 80 procent dusičnanu amonného, což je hnojivo, které se využívá při výrobě výbušnin. Na příkladu ale přiznal, že vláda není schopna hájit všechny provincie: „Jestliže máte 14 mužů, pošlete je do čtrnácti provincií. Nemůžete to udělat u 34 provincií.”

Vlajka Tálibánu na náměstí v Kundúzu
Tálibán v neděli také dobyl Saripol a město Tálikán, které je správním střediskem severoafghánské provincie Tachár. Před jeho pádem a přerušením spojení uvedl jeden místních představitelů: „Bojovníci Tálibánu jsou vzdáleni 200 metrů. Je možné, že město padne, protože bezpečnostní síly neudrží frontu. Dosud nepřišla z Kábulu žádná pomoc.”
Tálibán varuje USA
Mluvčí Tálibánu Muhammad Naím Vardak varoval USA před dalšími zásahy v zemi. „Americké síly podnikly v posledních dnech několik náletů v rámci obrany našich afghánských partnerů,” uvedla mluvčí amerického velitelství CENTCOM Nicole Ferrarová.
List Sunday Times napsal, že kvůli postupu povstalců vyslaly v minulém týdnu Spojené státy nad Afghánistán strategické bombardéry B-52 i houfnicemi vyzbrojené těžké bitevní letouny AC-130 Spectre letouny. Útočily u měst Kandahár, Herát a Laškargáh, které se Tálibán také snaží dobýt. Podle stanice Al-Džazíra americké bombardéry B-52 uskutečnily v sobotu večer nálety i na pozice Tálibánu v okolí města Šibirchan, které povstalci tentýž den dobyli.
Džamál přiznal, že se bez amerických náletů vládní síly neobejdou: „Potřebujeme vzdušnou podporu, protože bojujeme v asymetrickém konfliktu.”
Žádná dohoda o příměří není na obzoru
Muhammad Naím tvrdí, že vojenské operace povstalců jsou reakcí na vládní kroky: „Afghánská vláda je jediná, která se rozhodla zahájit válku v různých provinciích. Opatření, která tam Tálibán podnikl, jsou odpovědí a reakcí na vládní útoky a akce.”
Postup Tálibánu začal v květnu
Tálibán začal nečekaně rychle postupovat afghánským územím na začátku května, když vojáci Spojených států a NATO zahájili stahování ze země. Už kontroluje polovinu z afghánských okresů a jen během neděle hnutí získalo kontrolu nad třemi provinčními středisky.
Zřejmě nejvýznamnějším úspěchem je dobytí Kundúzu. Město, které má více než čtvrt milionu obyvatel, je pokládáno za bránu do severních provincií bohatých na minerály a díky své poloze u hranic s Tádžikistánem je strategicky důležité.
Mít pod kontrolou Kundúz tak znamená mít pod kontrolou i jednu z nejdůležitějších cest pro pašování afghánského opia a heroinu do Střední Asie a dál do Evropy, uvedla stanice BBC. Povstalci už město dobyli v letech 2015 a 2016, ale nedokázali je dlouhodobě udržet.
V září loňského roku afghánská vláda začala jednat v Kataru s Tálibánem o budoucím uspořádání země. Rozhovory zatím nepokročily. Tálibán odmítá jakékoli kompromisy, a proto se nepodařilo domluvit ani příměří.