Článek
„Ve čtvrtek jsme se setkali se zástupci médií. Naše doporučení přijali s nadšením,“ řekl agentuře Reuters mluvčí afghánského ministerstva ctností a neřestí Akif Mahadžar.
Mluvčí rezortu ctností a neřestí sice mluvil o doporučení, patrně však použil eufemismus. Jedním dechem totiž dodal, že „nejzazším termínem pro zahalení tváří televizních reportérek a moderátorek je 21. květen“.
Tak se také stalo, od soboty musely mít moderátorky zakrytý obličej při vysílání.
Na dotaz agentury Reuters co se stane, pokud se ženy před kamerou směrnicí řídit nebudou, už mluvčí neodpověděl. Vzhledem k režimu práva, který v Afghánistánu panuje, ale lze očekávat, že vyhazov bude tím nejmírnějším možným trestem.
Plané sliby Tálibánu
I když Tálibán po loňském nástupu k moci tvrdil, že jeho nový režim bude umírněnější než ten minulý, svržený roku 2001, nemohou na mnoha místech země dívky a ženy ani do škol.
Za minulé vlády v letech 1996 až 2001 Tálibán požadoval, aby se ženy zcela halily do burek a z domovů vycházely jen s mužským doprovodem. Právo studovat ani pracovat neměly. Za porušení pravidel jim hrozily přísné tresty. Běžné byly popravy a bičování. Takový režim se teď plíživě vrací.
Na začátku května Tálibán nařídil ženám v Afghánistánu, aby na veřejnosti nosily burku, tedy oděv, který je zahaluje od hlavy k patě. Je to podle něj „tradiční a uctivé“. Informuje o tom agentura AFP, podle níž je opatření nejvýraznějším omezením ženských práv od loňského srpna, kdy se Tálibán vrátil k moci.