Článek
Podle mínění odborníků OSN nyní hrozí 40 procentům hlavních měst a dalších oblastí v zemi, že je hnutí Tálibán ovládne. Není to nijak nadnesené, už nyní plně kontroluje čtyři z 373 afghánských okrsků včetně Hílmandu. V posledních letech se útoky ozbrojenců čím dál víc šířily z tradičních bašt – provincií Hílmand a Kandahár – na sever země a také do hlavního města Kábulu. Web eurasia review už na začátku roku uváděl, že dominuje 40–60 procentům rozlohy země.
Když letos Tálibán oznámil zahájení bojové sezóny, avizoval, že bude usilovat o „úplné osvobození milované vlasti“. V prohlášení, které zveřejnil ve středu, Tálibán vyzval západní země, aby „okamžitě stáhly všechny své zbylé vojáky, a ukončily tak nelegální okupaci země a vměšování do afghánských záležitostí“. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Letošní ofenzíva bude klíčová, protože jí budou čelit afghánská vojska bez podpory sil NATO. Afghánským bezpečnostním silám přitom chybí odpovídající podpora letectva i zdravotnické zázemí. Nemají ani výkonné zbraně a prostředky pro sledování terénu, které běžně používaly západní a americké síly.
Už loni afghánské vládní ozbrojené síly v bojích proti Tálibánu utrpěly těžké ztráty; podle oficiálních údajů bylo zabito 4634 jejich mužů, tedy zhruba 90 týdně. Loni také stoupl počet útoků o deset procent a překročil 20 tisíc.
Většina západních vojáků se z Afghánistánu stáhla ke konci loňského roku, USA ale souhlasily s tím, že v zemi až do konce roku zůstane všech zbylých 9800 vojáků.