Článek
„Zařízení dokáže rozpoznat několik atributů obličeje, jako například postavení očí, nosu a úst. Využívá záběrů pořízených bezpečnostními kamerami. Dokáže detekovat obličeje určených osob,“ vysvětlil jeden ze zástupců firmy Ryoji Ohaši.
„Dokonce i když lidé pozmění svůj vzhled, nasadí si brýle nebo klobouk, systém umí jejich obličej rozpoznat s vysokou přesností. V případě plastické operace je však identifikace osob velmi obtížná. Je nepravděpodobné, že bude zařízení využito pro vyhledávání trestaných osob,“ doplnit Ohaši.
Systém spočívá v analýze dvourozměrného formátu obličeje pořízeného kamerou, z něhož se dopočítává třetí rozměr. Předchozí zařízení Omron dokázalo identifikovat úsměv a pomáhalo agenturám cvičit zaměstnance například v tom, aby jejich obličeje vyzařovaly nadšení. Jiný software byl zase zaměřen na to, aby podle výrazu tváře řidiče dokázal rozeznat jeho sníženou pozornost při řízení vozidla a popřípadě jej upozornil, že například usíná.
Omron představil novou verzi svého systému 18. ledna a v úvodní zprávě uvádí, že může posloužit například zaměstnancům hotelů při rozeznávání VIP hostů nebo naopak těch nevítaných. Zároveň může pomoci firmám při monitorování pohybu pracovníků v areálech společností.
Základní balík se zařízením Omron Okao Vision se bude bez rozšířené databáze, pokročilých funkcí a kamer prodávat za cenu kolem dvou miliónů jenů (asi 400 tisíc korun).