Článek
Počet obětí však nemusí být konečný. Povodně postihly pětinu země, zničené jsou silnice, mosty i 722 000 domů. Maurizio Giuliano z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí OCHA už varoval, že zemi hrozí druhá vlna úmrtí, které mohou způsobit epidemie nemocí z nedostatku pitné vody a potravin.. Ohroženo je podle něj šest miliónů lidí včetně 3,5 miliónu dětí.
Podle OSN je aktuálně potřeba na pomoc 460 miliónů dolarů, přičemž k dispozici je zatím jen třetina.[celá zpráva]
Mluvčí Světové banky Miriam Aftová poté prohlásila: „Právě měníme priority, aby peníze byly okamžitě k dispozici.“
Hasan vyzval mezinárodní společenství, aby v souvislosti s pákistánskou přírodní katastrofou přijalo "nový Marshallův plán", tedy obdobu amerického programu na obnovu evropského hospodářství po druhé světové válce. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj destabilizace celého regionu.
Pomoc vázne i ze strachu z Tálibánu
Pomoc komplikuje fakt, že v Pákistánu působí radikální hnutí Tálibán, které mnohdy zareagovalo rychleji než úřady. Mnohé organizace se bojí, aby peníze nedostal právě on. Mluvčí humanitární organizace Care International Melanie Brooksová uvedla, že OSN by mělo více dokazovat dárcům, že peníze nejdou Tálibánu: „Oběťmi jsou matky, děti, rolníci. Uvědomte si, že povodně se šířily dlouho. Nemyslím si, že si svět uvědomuje plně rozsah katastrofy, protože pomalu narůstá. Není to drama typu zemětřesení, kdy je najednou postiženo velké množství lidí."
Podvodně začaly před čtrnácti dny v horských oblastech na severozápadě země a převalily se přes pětinu rozlohy Pákistánu. [celá zpráva]