Článek
Země – především v Evropě – v posledních letech konání ohňostrojů omezují a soustředí se například na koncerty či jiné kulturní akce. Přesto se v hlavních evropských metropolích dočkali lidé velkolepých ohňostrojů.
Ohnivou světelnou show se lidé bavili u berlínské Braniborské brány či pařížského Vítězného oblouku.
Ve Velké Británii byly silvestrovské oslavy na řadě míst zrušeny kvůli silnému větru a hustému sněžení. Londýnu se však mizerní počasí vyhnulo, a tak si lidé mohli vychutnat na obou březích Temže světelnou show.
Z vyhlídkové a telekomunikační věže Sky Tower v novozélandském Aucklandu bylo za pět minut odpáleno přes 500 kilogramů pyrotechniky. Na asi kilometr vzdáleném Harbour Bridge mohli diváci sledovat osmiminutovou laserovou show.
Ve 13:00 hodin SEČ do nového roku vstoupil ostrov Fidži v Oceánii nebo dálněvýchodní část Ruska.
Velkolepý ohňostroj v Sydney
V Austrálii, kde na většině území nastala půlnoc ve 14:00 SEČ, proběhl tradiční velkolepý ohňostroj u opery v Sydney. Podle některých odhadů podívanou odpalovanou z Harbour Bridge (jmenuje se stejně jako most v Aucklandu, pozn. red.) a jeho okolí sledoval milion lidí.
Melbourne na jihu země odpálilo ohňostroj dvakrát ze střech 27 budov v centrální obchodní čtvrti. Na severozápadě Austrálie pak byla k vidění pyrotechnika i drony, ve východním Brisbane podle ABC Net odpálili přes pět tun pyrotechniky.
V Japonsku či na Korejském poloostrově v 16:00 SEČ přivítali příchod nového roku zvoněním zvonů. V Tokiu se lidé shromáždili v jednom z chrámů japonské metropole, aby se před půlnočním zvoněním pomodlili za nadcházející rok.
Minuta ticha v Jižní Koreji
V Jižní Koreji byly veškeré novoroční oslavy zrušeny v souvislosti s nedělní leteckou katastrofou. Soulská radnice podle stanice BBC uvedla, že tradiční zvonění bude bez doprovodného představení a s minutou ticha.
Severní Korea k novému roku uspořádala velký půlnoční koncert, kterého se účastnil i vůdce Kim Čong-un a jeho rodina. Na program organizátoři zařadili především vlastenecké písně zpívané místními celebritami, ohňostroj a rovněž přehlídku dronů, uvedla agentura Reuters.
O hodinu později přivítala nový rok také Čína. Hlavní město Peking podle agentury DPA uspořádalo velkou oslavu v bývalé ocelárně na západním okraji města, v Šanghaji diváci obdivovali světelnou show na říční promenádě, Hongkong uspořádal velký ohňostroj ve Viktoriině přístavu.
Čína přikládá novoročním oslavám obvykle menší význam než jiné země světa. Pro obyvatele bývá důležitější svátek jara – známý také jako čínský nový rok, který se řídí lunárním kalendářem. V roce 2025 připadne na 29. ledna.
V 19:30 propukly oslavy v Indii, která celá leží stejně jako Čína pouze v jednom časovém pásmu. Tisíce lidí s rozsvícenými mobily v rukou přivítaly nový rok v Bombaji na západě země, uvedla BBC.