Článek
Šlo o největší takovou akci v Indii kvůli nějakému klimatickému jevu. Přes noc živel nad pevninou zeslábl, ale úřady i poté varovaly před nebezpečím. Zejména upozornily na možnost záplav v důsledku trvajících dešťů.
"Předchozí velká evakuace proběhla v roce 1990 ve svazovém státu Ándhrapradéš, ale tato byla mnohem větší," řekl mluvčí indického úřadu pro přírodní katastrofy Tripti Parule.
Největší evakuace v dějinách Indie
Podle šéfa záchranných operací v Úríse Kumára Mohapatry, citovaného agenturou AFP, odešli před cyklonem na bezpečnější místa obyvatelé téměř celé ohrožené oblasti 150kilometrového pobřežního pásu. "Evakuovali jsme 861 000 lidí. Byla to nejspíš největší evakuace v dějinách Indie," řekl.
V sousedním státu Ándhrapradéš muselo své příbytky opustit přes 100 000 lidí. To podle AFP s dalšími evakuacemi na jiných místech znamenalo celkové zajištění přesunu více než miliónu osob.
Oba nejvíce zasažené státy - Ándhrapradéš a Urísa - v rámci velké evakuační akce připravily velké nouzové zásoby jídla a vytvořily potřebné úkryty pro lidi, kteří museli opustit domovy. Do záchranných prací se zapojila i indická armáda.
Před 14 lety zemřelo přes deset tisíc lidí
Phailin, který se přihnal s větry přesahujícími rychlost 200 kilometrů za hodinu, je hodnocen jako největší bouře, jaká Indii zasáhla v posledních 14 letech. V roce 1999 silný cyklon přinesl v Uríse smrt více než 10 000 lidí.
Byla to nejspíš největší evakuace v dějinách Indie
Škody napáchané Phailinem jen na úrodě se podle agentury AP už odhadují na stovky miliónů dolarů (miliardy korun). Nicméně dvacet hodin po příchodu bouře na indické pobřeží úřady věděly "pouze" o 17 mrtvých.
Počet obětí se patrně ještě zvýší - i vzhledem k tomu, že řada míst je zatím nepřístupná -, avšak již nyní je zřejmé, že včasná obří evakuace zachránila mnoho lidských životů.
Phailin ničil vše, co mu přišlo do cesty
Většinu zjištěných úmrtí mají podle tiskových agentur na svědomí padající větve urvané ze stromů prudkým vichrem. Poryvy větru a vzedmuté mořské vlny při příchodu cyklonu způsobily velké škody na komunikačních sítích a na vedení elektrické energie. Tisíce domů přišly o střechu nebo jsou zcela zničené.
V Bhuvanéšvaru, metropoli Urísy, se podle AP válely po ulicích strhané billboardy a semafory. Leckde chodníky pokrývají hromady skla z oken rozbitých věcmi unášenými větrem. Nicméně město přece jen zůstalo větších škod ušetřeno.
V sobotu se v Bengálském zálivu vinou cyklonu potopila nákladní loď MV Bingo přepravující železnou rudu. Osmnáctičlenné posádce, složené ze 17 Číňanů a jednoho Indonésana, se podařilo dostat do záchranného člunu. Pobřežní stráž s nimi v neděli nad ránem ztratila radiové spojení, ale záchranáři je odpoledne našli asi 185 kilometrů od pobřeží.