Článek
"Jde o obrovské množství potravin, jež byly údajně zabaveny. Doufáme, že urychleně najdeme řešení a dosáhneme vydání (pomoci) tak, aby se dostala k lidem, kteří ji potřebují," řekla dříve zástupkyně WFP Caroline Hurfordová.
Podle ní nabízená obilina nebyla geneticky modifikována. "Testovali jsme to ve francouzské laboratoři spolu s kanadským půleným hrachem, proti němuž Súdánci rovněž vznesli námitky, a ani u jedné z potravinových zásilek nejde o geneticky modifikované potraviny. Na trhu každopádně nejsou žádné geneticky modifikované čiroky - neexistují," uvedla Hurfordová.
Zdroje z humanitárních organizací uvedly, že Súdán chtěl blokováním lodní zásilky dosáhnout toho, aby WFP nakupoval místní potravinářské výrobky. "Máme v úmyslu nakoupit určité množství potravin ze Súdánu, protože měli vynikající sklizeň, ale kvůli financování jsou tu limity množství, které můžeme nakoupit. Většinu potravinové pomoci dostáváme, tak jako v případě čiroku, z USA," dodala Hurfordová.
Vláda se mezinárodnímu tlaku kvůli násilí v Dárfúru brání
Humanitární zdroje tvrdí, že Chartúm možná kauzy s potravinovou pomocí zneužívá jako politickou zbraň v době sílícího mezinárodního tlaku na súdánskou vládu, aby zastavila násilí v Dárfúru. Spojené státy odhadují, že v provincii bylo od zahájení místního protivládního povstání v roce 2003 zabito na 200 000 lidí a dalších 2,5 miliónu obyvatel muselo opustit domovy.
Humanitární organizace obviňují vládní arabské ozbrojené milice z násilného potlačování povstání. USA hovoří o genocidě a vládě v Chartúmu hrozí sankcemi.