Článek
O uzavření příslušné dohody podle ní telefonicky informoval v neděli súdánský prezident Umar Bašír saúdskoarabského krále Abdalláha. Dohoda prý byla zprostředkována v Rijádu během summitu Ligy arabských států koncem března.
Agentura citovala krále Abdalláha, podle něhož dohoda "podpoří jednotu, bezpečnost, stabilitu a mír v Súdánu". Žádné konkrétnější podrobnosti o ní však nezveřejnila.
Během čtyřletého konfliktu mezi protivládními povstalci z původních afrických kmenů a provládními arabskými milicemi bylo v Dárfúru zabito více než 200 000 lidí.
Na základě dohody z loňského podzimu měly v Dárfúru působit smíšené mírové síly o celkovém počtu 22 000 vojáků Africké unie a OSN. [celá zpráva] Ti měli chránit obyvatelstvo Dárfúru a pomáhat civilistům, kteří byli nuceni opustit své domovy a hledat útočiště v uprchlických táborech. Bašír ale nasazení jednotek OSN odmítl s tvrzením, že by porušily suverenitu Súdánu. [celá zpráva] Pozorovatelé se však domnívají, že prezident vojáky mezinárodního společenství odmítl z obavy, že budou zatýkat súdánské představitele podezřelé z podílu na válečných zločinech v Dárfúru.
O KONFLIKTU V SÚDÁNU VE ZKRATCE:
Spory mezi vládnoucím arabským severem a černým jihem začaly brzy poté, co země získala nezávislost v roce 1956.
Spory dovedly Súdán k sedmnáctileté občanské válce, již až v roce 1972 ukončila dohoda z Addis Abeby. Smlouva měla jižním oblastem zaručit větší míru autonomie. Pro její nedodržování a násilné vyvlastňování půdy se ovšem boje rozhořely znovu v roce 1983.
V roce 1989 se moci chopil generál Umar Hasan Ahmad Bašír a vládne dodnes. Občanská válka s jihem skončila po v lednu 2005 podepsáním mírové smlouvy. 22 let trvající občanská válka má mimo jiné na kontě 1,9 miliónu mrtvých civilistů, 4 miliony uprchlíku a několik hladomorů.
V roce 2003 začalo povstání na západě v oblasti Dárfúr, které v obměnách trvá dodnes.
V únoru letošního roku navíc Mezinárodní soudní tribunál v Haagu označil bývalého súdánského ministra vnitra Ahmada Harúna a velitele milicí Alí Muhammada Alí Abdara Rahmána za podezřelé z masakrů v postiženém regionu. [celá zpráva]