Článek
„Není důvod ztrácet naději,“ řekla v projevu před sídlem své strany Národní liga pro demokracii (NLD). Uvedla, že necítí žádnou zášť proti těm, kdo ji věznili. "Věřím v lidská práva a ve vládu práva," zdůraznila. Su Ťij nadšeně uvítaly v sídle opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) davy lidí. Disidentka se ještě před projevem sešla se zahraničními diplomaty a po projevu uspořádá tiskovou konferenci.
Zdůraznila, že chce spolupracovat ve všemi demokratickými silami a vyslovila se pro jednotu v Barmě. "Demokracie je svoboda vyjadřování."
"Demokracie je, když lidé kontrolují vládu. Uznávám lidi, kteří budou kontrolovat mě," řekla ve svém prvním velkém projevu od propuštění na svobodu po sedmi letech v domácím vězení. "Musíte si stát za svými právy," dodala. Zatím ale není jasné, jakou roli míní a může hrát nositelka Nobelovy ceny v Barmě, kde vládne stále vojenská junta a nedávné volby na tom nic nezměnily.
Podle Reuters se nyní očekává, že se pokusí znovu vybudovat NLD. Její strana v roce 1990 vyhrála volby, ale junta vítězství ignorovala. Nedávno musela NLD podle nového volebního zákona ukončit činnost. Parlamentních voleb, které režim před týdnem uspořádal a které kritici označili za frašku, se nezúčastnila.
Su Ťij strávila v internaci s přestávkami celkem patnáct z posledních zhruba dvaceti let života. Barmská justice ji věznila bez soudu až do loňského srpna, kdy porušila podmínky dřívějšího trestu. Následně byla odsouzena k dalšímu domácímu vězení. Su Ťij byla propuštěna necelý týden po volbách, které režim uspořádal a které jeho kritici označili za frašku.