Článek
Útočník podle listu přijel autem k budově, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. List The Jerusalem Post uvedl, že střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ze synagogy po večerních modlitbách. Premiér Benjamin Netanjahu podle listu dostává informace o vývoji situace a bude vyhodnocovat další postup. The Jerusalem Post píše, že terorista byl údajně členem Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Jeden ze svědků uvedl, že policie na místo přijela až po 20 minutách.
Pachatel z místa činu uprchl směrem k palestinské čtvrti, kde se střetl s přivolanými policisty. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila, když začal na strážníky střílet a utíkat jim.
Na místě zdravotníci konstatovali smrt pěti lidí. Další tři lidé – 70letá žena, 20letý muž a 14letý chlapec – byli převezeni do nemocnice ve vážném stavu. Šéf jeruzalémské policie později uvedl, že dva lidé svým zraněním podlehli. Bilance mrtvých tak vzrostla na sedm. Do nemocnice byli převezeni také další dva lidé.
Útok v pátek večer odsoudili i český prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala. Upozornili na to, že k útoku došlo v den připomínky obětí holokaustu.
Důrazně odsuzuji dnešní teroristický útok na synagogu v Jeruzalémě. Právě dnes si přitom připomínáme Mezinárodní den obětí holocaustu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 27, 2023
Všichni jsme šokováni tímto brutálním teroristickým činem a myslíme na rodiny a blízké obětí tohoto násilí.
Při zásahu izraelské armády na Západním břehu zemřelo devět Palestinců
Také Spojené státy „patrný teroristický útok“ na jeruzalémskou synagogu odsoudily. „Je to naprosto strašné. Naše myšlenky, modlitby a soustrast patří těm, kteří byli při tomto ohavném násilném činu zabiti,“ uvedl mluvčí americké diplomacie a dodal, že neočekává změny v plánované cestě amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena do Izraele. Blinken má Izrael navštívit příští týden.
Páteční útok se odehrál den poté, co izraelští vojáci při razii na Západním břehu Jordánu zabili devět Palestinců, což zvýšilo pravděpodobnost dalšího krveprolití, píše agentura AP.
Otázka Jeruzaléma je v mnoha směrech jádrem palestinsko-izraelského konfliktu. Zatímco Izrael považuje Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, Palestinci chtějí, aby se jeho východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.