Článek
Situace je ale patová. Armáda oznámila, že stanné právo platí, dokud ho prezident Jun Sok-jol nezruší, bez ohledu na to, že parlament odhlasoval jeho okamžité zablokování. Velká neznámá je, co nyní prezident udělá či neudělá, a případně, jak na to bude armáda reagovat.
Jihokorejské zákony stanoví, že vláda musí stanné právo odvolat, pokud o to požádá většina poslanců v parlamentu, což se také stalo. Stejný zákon zakazuje, aby byli na základě stanného práva zatýkáni poslanci, připomněla stanice BBC.
Chaos v Jižní Koreji: Prezident vyhlásil stanné právo, nakonec ho musel zrušit
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol zemi šokoval, když vyhlásil stanné právo. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svou protistátní činností. Armáda s ohledem na vyhlášení stanného práva oznámila zákaz činnosti parlamentu a politických stran. Šéf opoziční strany I Če-mjong vyzval občany, aby se shromáždili před budovou parlamentu, kde se vzápětí strhly potyčky mezi protestujícími a policisty.
Do budovy parlamentu, která byla obklíčena policisty, se začali na výzvu šéfa opoziční strany I Če-mjonga sjíždět poslanci, aby se uskutečnila schůze, jejímž prostřednictvím by se stanné právo odvolalo. Některé zákonodárce policie do budovy pustila, další jako například Lee Seong-jon musel přelézt 1,5 metru vysoký plot, aby se dostal do budovy, protože ho policie stopla, i když měl poslanecký průkaz.