Článek
Bidena čeká v následujících týdnech možná nejtěžší rozhodnutí jeho dosavadního úřadování. Podle platné dohody, kterou uzavřel jeho předchůdce Donald Trump, mají Spojené státy k 1. květnu tohoto roku stáhnout z Afghánistánu všechny americké vojáky.
Podmínkou Američanů bylo, aby Tálibán omezil násilí v regionu, odřízl se od teroristických skupin a účastnil se vnitroafghánských jednání o složení zbraní.
Zůstat, nebo odejít: Biden zvažuje, zda stáhne vojáky z Afghánistánu
Rychlý odchod z Afghánistánu by ale mohl způsobit, že by Tálibán či jiné skupiny mohly přemoci provládní složky v klíčových městech.
Vlivní vojenští experti Bidena varovali, že kompletní stažení vojsk dá prostor teroristickým organizacím, jako je Al-Káida, zabrat opět velké části země.
President Biden on US troops in Afghanistan: "we are not staying a long time... we will leave, the question is when we leave." He says he "cannot picture" the US having troops there next year.
— Kylie Atwood (@kylieatwood) March 25, 2021
Biden proto ve čtvrtek připustil, že by američtí vojáci mohli v Afghánistánu „z taktických důvodů zůstat”. Nepředpokládá ale, že by prodloužení termínu bylo delší než jeden rok.
Afghánský prezident si odchod vojáků nepřeje
Toto vyjádření Tálibán značně znepokojilo. „Pokud někdo poruší dohodu z Dauhá a vstoupí na válečnou stezku, Afghánci mají bohatou zkušenost s obětováním se pro svobodu své země a mohou zahraniční jednotky vyhnat násilím,” řekl serveru Arab News mluvčí Tálibánu Zabihullah Mujahid.
"If we leave we're going to do so in a safe way."
— DW Hotspot Asia (@dw_hotspotasia) March 26, 2021
President Joe Biden on the US presence in Afghanistan pic.twitter.com/wTc0seU1Ai
Varoval zahraniční mocnosti, že pokud se ve stanovém termínu nestáhnou, ponesou „další finanční a lidské ztráty”.
V dubnu čeká všechny zainteresované hráče bezpečnostní konference v Turecku, jejímž cílem by podle dostupných informací mělo být vyjednání dočasné vlády v Afghánistánu. Součástí kabinetu by mohli být i zástupci Tálibánu.
Začala jednání afghánské vlády s Tálibánem
Takový návrh ale vehementně odmítá prezident Ashraf Ghani. Ten si přeje, aby zahraniční jednotky v zemi zůstaly ještě o pár let déle, protože Tálibán prý neplní podmínky, ke kterým se zavázal. Ghani zároveň doufá, že Bidenova administrativa vyjedná s Tálibánem novou dohodu.