Článek
Generální komisař pro přistěhovalectví v únoru uvedl, že „situace s odlety se nyní normalizovala“, kvůli čemuž „vláda již neprodlužuje vydaná víza“. To by mělo postihnout až 288 tisíc Rusů a téměř 20 tisíc Ukrajinců, kteří do země od začátku invaze přicestovali, píše britský list The Independent. Neexistují ovšem přesná čísla těch, kteří v zemi stále přebývají.
Kancelář prezidenta Ranila Wikremesingheho nicméně nařídila prošetření tohoto rozhodnutí, které imigrační úřad doručil na ministerstvo cestovního ruchu již dříve tento měsíc. Výzva úřadu Rusům a Ukrajincům nařizuje, aby do 14 dnů od 23. února opustili Srí Lanku, píše srílanský list.
Podle Wikremensingheho administrativy byla tato výzva vydána bez předchozího schválení kabinetu a vláda o zrušení prodloužení víz oficiálně nerozhodla. Pokud by však rozhodnutí imigračního úřadu srílanská vláda nezrušila, Rusové a Ukrajinci budou muset zemi opustit do 7. března.
V Evropě je druhá ukrajinská armáda. Složená z těch, co upláceli, říká polský generál
Neregistrované podniky
Srílanský list dává nařízení do souvislosti s rostoucími obavami z tisíců Rusů, kteří v zemi pobývají delší dobu a dokonce si zde zakládají vlastní restaurace a noční kluby.
Ministr cestovního ruchu Harin Fernando prohlásil, že ministerstvo dostává stížnosti na některé ruské turisty, kteří v jižní části země provozují neregistrované a nelegální podniky. Podle jeho slov úřady provedly řadu razií na základně jednání s imigračním oddělením.
Srílanský list The Daily Mirror v jiné zprávě uvedl, že podobné problémy jsou ale i s ukrajinskými a izraelskými turisty, což brání místním obyvatelům v podnikání.
Místní provozovatelé cestovních kanceláří navíc tvrdí, že většina ukrajinských turistů dokonce organizuje výlety po jihu Srí Lanky, což je podle listu nezákonné, protože turisté nemají licenci k provozování průvodcovské činnosti.
Místní občané na jihu země varují, že pokud nebude prosazen okamžitý kontrolní proces, může dojít ke střetům mezi turisty a místními obyvateli, protože turisté se snaží bránit místním podnikatelům a ztěžovat jim obživu, píše The Daily Mirror.