Článek
Tchajwanská armáda na základě schváleného kontraktu může získat 250 střel ručních protiletadlových střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety, munici a další vojenskou techniku. Pentagon uvedl, že prodej zbraní na ostrov ležící v těsné blízkosti pevninské Číny nebude znamenat změnu ve vojenské rovnováze v oblasti. K prodeji se ještě může vyjádřit Kongres, který však v drtivé většině případů nemá proti obchodům schváleným ministerstvem námitky.
Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou od nástupu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen napjaté. Cchaj letos v březnu během návštěvy USA prohlásila, že její země má zájem o americké tanky, stíhačky F-16 a o další pokročilé zbraně.
Tchaj-wan už dříve požadoval dodání 66 letadel F-16, ale Obamova administrativa to zamítla s tím, že by země měla zmodernizovat stávajících 140 starších strojů F-16, které má. Nyní požadovala prezidentka dodání poslední verze F-16V, uvedl server Defence News. Spojené státy nechtějí prodávat na ostrov letadla, která lze považovat i za útočnou zbraň.
Jakýkoliv prodej amerických zbraní Tchaj-wanu nese Čína vždy velice nelibě. Nynější zakázka by proto mohla dál zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které výrazně vzrostlo v souvislosti se vzájemnými obchodními spory.