Článek
„Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba,“ tweetoval hned zkraje americký prezident Donald Trump.
Ačkoliv Pentagon dal od takového tvrzení ruce pryč, šéf Bílého domu trvá na tom, že stále „nikdo neví“, o co šlo.
Pochybnosti ovšem vyjádřili i někteří experti citovaní americkou stanicí CNN. Odborník na výbušniny Tony May i bývalý blízkovýchodní pracovník americké tajné služby CIA Robert Baer poukázali na červenou barvu kouře, která podle nich ukazuje, že explodovaly i jiné látky než dusičnan amonný.

Oranžový dým po výbuchu v bejrútském přístavu
„Pracoval jsem v Libanonu roky a nikdo nikdy nepřizná, že v přístavu skladoval vojenské výbušniny,“ řekl druhý z nich.
Netanjahu na mušce
Jedna z šířených konspiračních teorií ukazovala i na Izrael, s nímž je technicky Libanon stále ve válečném stavu. Jako „důkaz“ měla sloužit fotografie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který ukazuje na letecký snímek Bejrútu s nadpisem zmiňujícím naváděné střely.
BEZ KOMENTÁŘE: Záběry výbuchu pyrotechniky v Bejrútu, domy jsou zničené v celém centru městaVideo: Reuters
Fotografie z roku 2018 je pravá, Netanjahu tehdy ale snímkem dokládal údajné sklady zbraní, které mělo ve městě ukrývat šíitské hnutí Hizballáh, podotkla stanice BBC News. Mnozí si povšimli i toho, že Netanjahu krátce před explozí na Twitteru Hizballáhu kvůli konfliktu na Golanských výšinách hrozil.

Záběr na místo výbuchu