Článek
Velení jihokorejské armády podle agentury Jonhap tvrdí, že demarkační linii překročilo 20 až 30 severokorejských vojáků. Ti se stáhli zpět na území KLDR po varovných výstřelech z jihokorejské strany.
Severokorejská armáda však zaznamenala ztráty, když v demarkační zóně vybuchla mina, píše Jonhap s odkazem na jihokorejskou armádu.
Za poslední dva měsíce se jedná o již druhé narušení hranice ze strany severokorejských vojáků, k podobnému incidentu došlo 9. června. Podle nejmenovaného příslušníka generálního štábu jihokorejské armády se zdá, že se nejednalo o úmyslný manévr.
Putin po 24 letech míří do Severní Koreje
Podle jihokorejského Sboru náčelníků štábů došlo k narušení hranice v době, kdy KLDR od dubna rozmisťuje stovky vojáků v oblastech linie. U hranice se sousední zemí severokorejští vojáci provádějí různé práce, například pokládají miny, staví zdi či budují silnice pro vojenské operace.
„Tyto aktivity se zdají být opatřeními k posílení vnitřní kontroly severokorejské armády a obyvatel a k odražení jejich pokusů o překročení hranice,“ uvedl sbor.
Společně proti snahám kolektivního Západu, tvrdí Putin
Do KLDR má v úterý přicestovat ruský prezident Vladimir Putin. Návštěvu jihokorejské úřady bedlivě sledují kvůli obavám z rostoucí vojenské spolupráce mezi Ruskem a KLDR. Panují obavy, že by Moskva mohla Severní Koreji pomoci s jaderným programem či vývojem balistických raket výměnou za dodávky munice a střel pro ruskou armádu, která bojuje na Ukrajině.
Putin před cestou zveřejnil dopis, v němž Severní Koreu pochválil za „tvrdou podporu“ ruské ozbrojené agrese na Ukrajině a deklaroval připravenost Kremlu k těsné spolupráci se Severní Koreou, aby „mezinárodní vztahy byly více demokratické a stabilní“, praví se v textu otištěném na webových stránkách Kremlu.
Putin v něm také označil KLDR za stoupence Ruska v boji se „snahou kolektivního Západu neumožnit nastolení multipolárního světového řádu“.
Ruský prezident v dopise rovněž stvrzuje ruskou podporu „boje za nezávislost“ KLDR.