Článek
„Je Egypťan až za hrob“ a „Husní Mubarak není Saddám,“ křičeli před budovou soudu exprezidentovi příznivci. I tentokrát došlo na jejich potyčky s kritiky minulého režimu.
Mubaraka do budovy policejní akademie na předměstí Káhiry, kde soud zasedá, opět dopravila helikoptéra. V kleci pro obžalované znovu ležel a před objektivy reportérů se ho snažili svými těly krýt synové Alá a Gamal. Na rozdíl od nich nebyl exprezident v bílém oděvu určeném pro vězně. Mubarak je podle svých právníků vážně nemocen, trpí rakovinou žaludku.
Předsedající soudce Ahmad Refát řešil především procedurální záležitosti. V úvodu se mu nedařilo sjednat si klid a postěžoval si, že v síni je sto právníků.
Zástupci obětí chtějí zpřístupnění dokumentů
Zástupci rodin zabitých demonstrantů z ledna a února, z jejichž cíleného zabíjení je Mubarak viněn, žádali zpřístupnění více dokumentů prezidentského úřadu. Obhajoba zase požádala, aby u soudu svědčil i polní maršál Muhammad Husajn Tantáví, který nyní vede dočasnou vládu - nejvyšší vojenskou radu, ale za Mubaraka sloužil dvě desetiletí jako ministr obrany.
O tom, kdo bude povolán na lavici svědků, má soud teprve rozhodnout. Jen Mubarakův právník žádá svědectví 1600 lidí.
Soudce však v pondělí rozhodl o tom, že s Mubarakem budou zároveň soudit exministra vnitra Habíba Adlího a televizní kamery od příště nesmí do síně.
Mubarakovi hrozí až trest smrti. Další stání se má konat 5. září.