Článek
Právní zástupce oběti Utsav Bains už před vynesením rozsudku uvedl, že očekává, že guru bude odsouzen na doživotí: „Nic ale nemůže vyvážit trauma, jímž si prošla oběť a její rodina.“
Soud došel k závěru, že nyní sedmasedmdesátiletý Bapu v roce 2013 znásilnil šestnáctiletou dívku na místě duchovního rozjímání, v ášramu, kam ji odvezli rodiče, protože byla „pod vlivem nadpřirozených duchovních sil“. V noci po příjezdu si podle spisu Bapu povolal dívku do svého pokoje, kde ji měl léčit. Znásilnil ji, zatímco oba rodiče se přede dveřmi modlili.
I když dívce pohrozil, že její rodiče zabije, pokud prozradí, co se stalo, dívka se svěřila rodičům. Ti pak chtěli s Bapuem mluvit, ale ten je už do chrámu nepustil. Nakonec se proto obrátili na policii, čelili kvůli tomu výhrůžkám Bapuových příznivců.
Guru byl zadržen ještě v roce 2013 za dramatických okolností ve svém duchovním útulku v centrální části země. Svatyni tehdy obklopily stovky jeho přívrženců a napadaly televizní štáby. Po zadržení byl letecky přepraven do města Džódhpur v indickém státě Rádžastán, kde na něj byl vydán zatykač.
Další vyšetřování
Bapu, který vyučuje jógu a meditaci, má po celém světě asi 400 ašrámů a milióny následovníků, čelí dalšímu obvinění ze znásilnění ve státě Gudžarát, jehož se měl opakovaně dopustit v roce 2002 a 2004. V obou případech bylo napadeno devět svědků, z nichž tři byli zabiti. Policie útoky vyšetřuje.
Policie také Bapua, jehož seance navštěvoval i současný premiér Nárendra Módí, vyšetřuje kvůli podezření z podvodu a korupce. Babu vlastní nemovitosti v hodnotě miliónů dolarů.
Guru kritizoval znásilněnou
Bapu v minulosti pobouřil svou reakcí na případ znásilnění studentky šesticí mužů v autobuse v roce 2012. Guru uvedl, že je vinna stejně jako útočníci a že měla opakovat mantry a útočníky označovat za své bratry. Tak by si podle něj žena, která podlehla vnitřním zraněním, zachovala důstojnost. [celá zpráva]
Obavy z nepokojů mají úřady kvůli obdobnému loňskému případu, kdy byl rovněž za znásilnění odsouzen k 20 letům vězení duchovní učitel Gurmít Rám Rahím Sinh. Následné nepokoje si vyžádaly 38 mrtvých a stovky zraněných. [celá zpráva]
V roce 2016 bylo v Indii zaznamenáno asi 40 000 případů znásilnění, ve 40 procentech z nich se oběťmi staly děti.
Nedávno vláda schválila výnos, který umožňuje trestat pachatele znásilnění dětí do 12 let věku trestem smrti. Jde o reakci na případ znásilnění a vraždy osmileté dívky. Souzeno je za něj osm mužů, mezi nimiž jsou čtyři policisté a správce hinduistického chrámu. [celá zpráva]