Článek
Zdravotníci se obávají, že mrtvých bude i nadále přibývat. "Děti umírají, protože se jim nedostává řádné zdravotní péče. Většina z nich umírá cestou do nemocnic, které jsou jen ve velkých městech," vysvětluje doktor Ahmed Nour Afey z provinčního města Marka v oblasti Lower Shabele.
Těžké průjmové onemocnění považované za choleru se šíří zejména v oblastech podél řeky Shabele, která se na konci loňského roku rozvodnila a zaplavila rozsáhlá území v jižní a centrální části Somálska. Desetitisíce obyvatel byly tehdy ponechány zcela bez pomoci, neboť vláda ve stejné době dokončovala tažení proti povstalcům Svazu islámských soudů. [celá zpráva] Lékaři od té doby nahlásili více než sto obětí této choroby.
Právě znečištěnou vodou se cholera přenáší nejčastěji. U nakaženého vyvolává silné průjmy a zvracení doprovázené často krvácením. Pokud není okamžitě léčena, může pacient zemřít i do pěti hodin.
Východoafrické Somálsko patří mezi státy s nejhorší zdravotnickou péčí na světě. Průměrná délka života je zde pouhých 46 let a celá jedna čtvrtina dětí se nedožije pátého roku života.
CHOLERA
- cholera je infekční střevní onemocnění
- projevuje se prudkými průjmy a zvracením, které mohou vést k naprosté dehydrataci organismu a při absenci lékařské péče také ke smrti
- cholera se obvykle objevuje v rozvojových zemích, kde chybí sanitární infrastruktura, hygiena je nedostatečná a je nedostatek zdrojů nezávadné vody.
- cholera se přenáší především znečištěnou vodou a potravinami.
- název pochází z hebrejštiny (chole - nemoc, ra - zlá)
Problémy s akutními průjmovými onemocněními sužují celé měsíce také obyvatele sousední Etiopie, zejména její jihozápadní části bezprostředně se Somálskem sousedící. Humanitární organizace hovoří o epidemii cholery, vláda však jejich názory bagatelizuje. Podle expertů se obává, že by potvrzení epidemie cholery vážně poškodilo ekonomiku země. [celá zpráva]