Článek
Dohoda podle dosavadních zpráv nestanoví, kdy ujednání vstupuje v platnost. Uvádí pouze, že další kolo jednání má začít 30. října opět v Chartúmu.
Součástí dohody však má být i vytvoření společného mírového výboru, který by měl rozhodnout o realizaci plánu. Dalším důležitým bodem dohody je podle informací z Chartúmu závazek islámských povstalců, že ukončí zabírání dalších oblastí země. Obě strany se pak zavázaly, že zastaví propagandu proti sobě navzájem.
Somálský parlament v minulých dnech schválil bezpečnostní plán prezidenta Abdallahiho Yusufa Ahmeda, který předpokládá, že na uklidnění situace v zemi by se měly podílet regionální mírové sbory. Koalice východoafrických států by o nich měla začít jednat již během úterka v keňském hlavním městě Nairobi.
Mandát AU končí v září
Zástupci islámských skupin však odmítli "zahraniční vměšování" jako "recept na obnovení občanské války". Súdánská dala v pondělí týdenní ultimátum mírovým jednotkám Africké unie (AU), kterým na konci září vyprší mandát jejich mise v krizové oblasti západosúdánského Dárfúru. Buď se zřeknou mandátu OSN a přistoupí na financování státy Arabské ligy, nebo budou muset 30. září zemi opustit.
Šéf monitorovací mise AU krátce poté potvrdil, že přítomnost jeho vojáků v zemi zářím skončí. "Mírová a bezpečnostní rada Africké unie se v úterý sešla v (etiopské metropoli) Addis Abebě a rozhodla, že její mandát v Dárfúru skončí 30. září," uvedl šéf mise AU v Súdánu Baba Gana Kingibe.
Patnáctiletý konflikt
Anarchie v Somálsku trvá nepřetržitě od roku 1991, kdy kmenoví ozbrojenci svrhli diktátora Mohammeda Siada Barreho. Poté začaly jednotlivé skupiny bojovat mezi sebou. Konflikt si v zemi se zhruba osmi miliony obyvatel od té doby vyžádal statisíce mrtvých. Svaz islámských soudů dobyl hlavní město Mogadišo počátkem června a v průběhu následujících týdnů ovládl další oblasti na jihu země. V obsazených oblastech tvrdě prosazuje uplatňování islámských zásad.
O KONFLIKTU V SÚDÁNU VE ZKRATCE:
Spory mezi vládnoucím arabským severem a černým jihem začaly brzy poté, co země získala nezávislost v roce 1956.
Spory dovedly Súdán k sedmnáctileté občanské válce, již až v roce 1972 ukončila dohoda z Addis Abeby. Smlouva měla jižním oblastem zaručit větší míru autonomie. Pro její nedodržování a násilné vyvlastňování půdy se ovšem boje rozhořely znovu v roce 1983.
V roce 1989 se moci chopil generál Umar Hasan Ahmad Bašír a vládne dodnes. Občanská válka s jihem skončila po v lednu 2005 podepsáním mírové smlouvy. 22 let trvající občanská válka má mimo jiné na kontě 1,9 miliónu mrtvých civilistů, 4 miliony uprchlíku a několik hladomorů.
V roce 2003 začalo povstání na západě v oblasti Dárfúr, které v obměnách trvá dodnes.