Článek
Analytici Planet Labs srovnávali záběry dálnice Tongil (Sjednocení) pořízené 8. a 23. ledna. Zatímco na prvních je oblouk jasně vidět, na druhém jsou patrné jen zbytky základů, na nichž původně stály dvě betonové figury žen, Severokorejky a Jihokorejky, které spolu v rukou držely emblém s mapou sjednocené Koreje.
Naposledy byl monument zachycen na záběru z 19. ledna. Stržen byl zřejmě 22. ledna.
satellite imagery suggests north korea’s unification arch has been torn down
— ian bremmer (@ianbremmer) January 23, 2024
kim jong un wanting to ‘completely eliminate’ public’s idea of a friendly future with the south pic.twitter.com/LwPgSkvhjJ
NK News napsaly, že Kim nařídil oblouk, symbolizující naději, že se obě Koreje mírově sjednotí, strhnout poté, co odstoupil od dlouholeté politiky počítající s mírovým sjednocením obou Korejí.
První krok k válce? KLDR schválila zákony, kterými definitivně zpřetrhala vazby se Soulem
Kim v projevu k poslancům nedávno řekl, že Jižní Korea je hlavním nepřítelem KLDR a že sjednocení není možné dosáhnout se současnou Jižní Koreou. Podle toho by se měla upravit i ústava.
Severokorejský vůdce nechal zároveň zrušit tři úřady, včetně Výboru pro mírové sjednocení a Úřadu pro národní hospodářskou spolupráci. Podle NK News současně nařídil strhnout sochu, z níž „bolí oči“, a měly se přestat používat termíny sjednocení, usmíření a krajané.
Jestli byla přejmenována i ulice Tongil (Sjednocení), nad níž se klenul Oblouk tří chart národního znovusjednocení, jak se pomník jmenoval, server nenapsal.