Článek
„Je strašně důležité snažit se o to, aby se něco podobného nikdy neopakovalo,“ řekl Sobotka s tím, že by se mělo dál usilovat o naplnění vize světa bez jaderných zbraní, kterou předestřel předchozí americký prezident Barack Obama.
„Člověk si tu naplno uvědomí, že nejde o statistiku, ale o osudy tisíců konkrétních lidí, které v jednom momentě zasáhla tragédie,“ popsal premiér své dojmy z Hirošimy. Krátce před pietním ceremoniálem, při němž k Památníku míru položil věnec, se Sobotka zapsal do návštěvní knihy zdejšího muzea.
„Vaše oběť za války nám ukázala, kam dospěla lidská schopnost ničit. Vaše úsilí po válce nám ukázalo, co vše dokáže lidstvo společně stvořit,“ napsal.
Navštívil i Letzelův dům
Sobotka si také prohlédl zřejmě vůbec nejznámější stavbu českého architekta. Takzvaný Atomový dóm, postavený náchodským rodákem Janem Letzelem, je nejbližší stavbou, která po explozi americké jaderné pumy „Little Boy“ na konci druhé světové války zůstala stát.
„Jsem rád, že město Hirošima se nakonec rozhodlo ponechat stát tento dům, protože je to i česká stopa... Z této budovy se nakonec stal symbol, který je známý po celém světě, symbol hirošimské tragédie,” uvedl premiér.
Impozantní torzo železobetonové budovy s kostrou kopule figurující na seznamu světového dědictví UNESCO se stalo celosvětově proslulým symbolickým mementem hirošimské tragédie. Dlouhou dobu se přitom diskutovalo o tom, zda torzo uprostřed obnoveného města zachovat. „Sám jsem byl původně pro to, aby ji zbourali. Dnes už jsem samozřejmě proti,“ řekl ředitel hirošimského muzea.
Původně Průmyslové centrum postavené v roce 1915 se nacházelo jen pár metrů od místa, kam ráno 6. srpna 1945 dopadla americká atomová bomba.
Česká stopa v Hirošimě – Atomový dóm architekta Jana Letzela. Svědek výbuchu atomové bomby v srpnu 1945. pic.twitter.com/txIcm9sg8u
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 30. června 2017
Atomový dóm není jedinou dochovanou stavbou v blízkosti epicentra výbuchu, několika lidem v této oblasti se dokonce podařilo explozi přežít. Lidé uvnitř Letzelovy stavby takové štěstí neměli - během okamžiku po výbuchu bomby se doslova vypařili.
Sám Letzel se o světovém věhlasu své stavby nikdy nedozvěděl, po pendlování mezi Japonskem a Československem nakonec zemřel ve věku pouhých 45 let 26. prosince 1925 téměř všemi zapomenutý v léčebně pro choromyslné na pražském Novém městě.
Česká delegace v čele se Sobotkou v pátek navštívila také šintoistickou svatyni Icukušima, jejíž červená brána „plovoucí“ na mořské zátoce, patří k nejikoničtějším obrázkům z Japonska.