Článek
Snowden podle serveru na velvyslanectví v Indii dorazil v září 2010 s úkolem asistovat jako technický expert. Bližší okolnosti Foreign Policy nesdělil, kromě toho, že Snowden po příjezdu absolvoval šestidenní kurz pro bezpečnostní analytiky, jehož tématem bylo i etické hackerství, tedy pronikání do cizích počítačových sítí a systémů.
Ambasáda USA podle agentury AFP na doplňující dotazy nereaguje.
Zmíněný kurz organizovala firma Koenig Solutions. Její mluvčí uvedl, že se Snowden přihlásil už v roce 2009 s tím, že následující rok bude pracovně v Dillí. Za kurz zaplatil okolo 2000 dolarů.
V Dillí navštěvoval ještě školení o programu JAVA. V jeho průběhu se ale omluvil, že ho nedokončí, protože musí ze zdravotních důvodů Indii opustit.
U CIA měl skončit v roce 2009
Edward Snowden podle dřívějších zpráv už v roce 2010 nepracoval pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), ale pro soukromou firmu. Tu pak také opustil a začal pracovat pro společnost Booz Allen Hamilton, jež zajišťovala služby pro Národní agenturu pro bezpečnost (NSA).
Loni předal vybraným novinářům statisíce dat o tajném sledování elektronické a telefonické komunikace miliónů lidí po celém světě včetně politických špiček. Pak uprchl přes Hongkong do Ruska, které mu v létě poskytlo dočasný azyl na rok.
Související téma:
Jeden z novinářů, který má k Snowdenovým materiálům přístup, nedávno uvedl, že se s kolegy stále ještě neprobral desítkami tisíc záznamů.