Článek
Lékař Li Wen-liang pracoval v jedné z nemocnic ve městě Wu-chan, ze kterého se nový typ koronaviru začal koncem loňského roku šířit. V prosinci poslal v uzavřené diskusní skupině zprávu svým kolegům. Upozorňoval je, že v jeho nemocnici bylo umístěno do karantény sedm lidí nakažených neznámým koronavirem, který se podobá viru způsobujícímu nemoc SARS.
Čínský lékař, který varoval před koronavirem, zemřel
Varoval před možným propuknutím epidemie a radil lékařům, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky. O čtyři dny později ho navštívili policisté, obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku a vyzvali ho, aby své „nelegální aktivity” ukončil.
Zpráva o úmrtí očního lékaře, který se údajně koronavirem infikoval od pacientky, se dočkala obrovského množství komentářů na populární čínské sociální síti Weibo. Mnozí z pisatelů kritizovali úřady, že podcenily agresivitu viru a zpočátku se snažily držet jeho šíření v tajnosti. V dalších příspěvcích zaznívaly stížnosti na nedostatečnou svobodu projevu v Číně.
Na koronavir zabral lék vyvinutý Čechem
Server BBC News konstatoval, že si lze jen stěží vzpomenout na nějakou událost z posledních let, která by v Číně vyvolala takový zármutek, vztek a pocit nedůvěry k vládě. Dva nejpopulárnější hashtagy na síti Weibo ze čtvrtečního večera „Wuchanské úřady dluží doktoru Li Wen-liangovi omluvu“ a „Chceme svobodu projevu“ se ale rychle staly terčem cenzury.
Rusko bude možná deportovat cizince nakažené koronavirem
BBC napsala, že byly smazány statisíce komentářů a zbyla jich jen hrstka. „Toto není smrt udavače, to je smrt hrdiny,“ zněl jeden z nich.
Další diskutéři začali své reakce zveřejňovat pod méně nápadnými klíčovými slovy. „Nezapomeňte na to, jak se teď cítíte. Nezapomeňte tenhle pocit hněvu. Nesmíme dovolit, aby se něco podobného stalo znovu,“ napsal další z přispěvatelů. „Jestli vás rozčiluje to, co vidíte, povstaňte. Mladí lidé, síla změny je ve vašich rukou,“ nabádal bojovně jiný.
Obyvatelé Wu-chanu musejí úřadům denně hlásit svou teplotu
Kolem smrti Li Wen-lianga navíc panoval zmatek. Původní zprávu o lékařově úmrtí čínská média dementovala s tím, že Li je v kritickém stavu, ale živý. Později však byla potvrzena jeho smrt, která nastala dnes ve 2.58 místního času (ve čtvrtek v 19.58 SEČ). Podle médií byl Li ženatý a měl jedno dítě, druhé má přijít na svět v červnu.
Od konce loňského roku si virus v pevninské Číně vyžádal přes třicet tisíc nakažených a více než šest stovek mrtvých. Stovky dalších případů infekce byly zaznamenány mimo pevninskou Čínu, po jednom mrtvém ohlásily Hongkong a Filipíny.