Článek
Spolek se přitom odvolává na vyjádření Marka Holečka po jeho návratu do základního tábora. Podle Holečka se Húserkovi při slaňování stala nehoda, jejímž důsledkem byl pád do trhliny. „Nebylo v silách Máry Holečka vytáhnout ho z trhliny ven, navíc byl Ondra ve zlém zdravotním stavu,“ stojí v jejich příspěvku na facebooku.
Po pádu zkoušel Holeček na svého kolegu volat. Protože nedostával žádnou odpověď, vrátil se do základního tábora a spojil se s blízkými a horolezeckými agenturami, píše server Aktuality.sk.
LANGTANG LIRUNG 7 234 m Dnes so zatajených dychom musíme bohužiaľ informovať o posledných, veľmi nepriaznivých správach...
Posted by SHS JAMES on Saturday, November 2, 2024
Podle informací horolezeckého spolku by se další záchranná akce měla konat v neděli ráno místního času (v noci na neděli středoevropského času). „Věříme, že je ještě drobná naděje, že se k němu záchranný tým složený i z dobrovolníků na místě dostane a že se stane malý velký zázrak,“ dodal spolek na facebooku.
Rodina horolezce podle serveru Aktuality.sk také apeluje na agenturu 14 Summits Expedition, která měla na starosti jejich expedici, aby v neděli zorganizovala další let. Zároveň se obrací na všechny, kteří danou agenturu znají anebo mají kontakty v Nepálu, aby se jim ozvali, případně kontaktovali přímo Slovenský horolezecký spolek James.
Slovenský horolezec Ondrej Húserka spolu s kolegou Markem Holečkem, jenž patří mezi nejúspěšnější české horolezce, vykonali koncem října prvovýstup 2,5kilometrovou východní stěnou na vrchol himálajské sedmitisícovky Langtang Lirung. Výstup jim trval pět a půl dne, do základního tábora začali sestupovat ve čtvrtek.
Langtang Lirung leží ve výšce 7234 metrů nad mořem na hranici mezi Nepálem a Čínou. Do exponované a velmi obtížné stěny vyrazili Holeček s Húserkou poprvé 19. října, ale zastavil je déšť a laviny. Na vhodné počasí čekali několik dnů až do pátku.