Článek
Během slavnostního zakončení se očekávají také protesty. Tokijská olympiáda měla spoustu kritiků a proti jejímu pořádání byla i značná část obyvatel země vycházejícího slunce. Během olympijských her v zemi rostl počet nakažených a přibývalo prefektur, kde byl vyhlášen nouzový stav, demonstrace odpůrců však slábly.
„Ač v omezeném módu, tak to byly olympijské hry, a ve svém smyslu i krásné. Jsme rádi, že Japonci dokázali hry uspořádat, a ukázalo se, že to nebylo jednoduchý. Až oheň zhasne, tak si můžeme v klidu říct, že to byly dobré hry,” uvedl vedoucí české výpravy Martin Doktor.
Pandemie v olympijském Tokiu výrazně nabírá na síle
Covidová olympiáda
Stanice BBC však připomíná, že 22. letní hry budou vždy vzpomínány jako covidová olympiáda. Zdůrazňuje přitom, že jde o první takto velkou akci od propuknutí pandemie a že vhledem ke všem problémům může být považováno za malý zázrak, že proběhly až do konce.
Politika a olympiáda: v Tokiu se řeší zkřížené ruce i odznáček s Maem
Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval i z pozice člena Mezinárodního olympijského výboru (MOV) prohlásil, že se ukázalo jako správné, že se olympiáda konala: „Zachovala se kontinuita a sport pořád žije. Ukázali jsme, že obrovská akce, které se účastní 205 zemí, je schopná fungovat. Svět žil sedmnáct dnů olympiádou a spoustě lidí to zlepšilo náladu a dalo víru, že se z tohohle marasmu dřív nebo později dostaneme, byť to nebyla olympiáda, kterou známe. Ve světě plném strachu je ale potřeba udělat světlou tečku a za něčím jít. To jsme chtěli, aby olympiáda ukázala, a to se, myslím, podařilo.“
Český úspěch
Češi z Japonska vezou jedenáct medailí. Počet je stejný jako v roce 2012 v Londýně, ale tehdy bylo méně druhých míst.
O čtyři zlaté se postarali judista Lukáš Krpálek, kajakář Jiří Prskavec, střelec Jiří Lipták a tenisový pár deblistek Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková.
Čtyři stříbra přidali střelec David Kostelecký, kanoista Lukáš Rohan, tenistka Markéta Vondroušová a oštěpař Jakub Vadlejch.
Třikrát bronz zajistili šermíř Alexander Choupenitch, deblkanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf a oštěpař Vítězslav Veselý.
Česko má další dvě medaile. Oštěpem je vyházeli Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch
Zisk jedenácti medailí předčil odhady šéfa české výpravy Martina Doktora. „Jak jste ze mě tahali před olympiádou tipy, tak je to lepší, než jsem pod tlakem a donucením tipl,” řekl novinářům. Tuší ale, že na nadcházejících olympijských hrách, třeba už za tři roky v Paříži, bude těžké počet medailí překonávat: „Budeme mít co dělat.” Ocenil výkony sportovců: „Chci se poklonit, protože v těch podmínkách, které nebyly pro všemožná opatření a omezení z hlediska bezpečnosti a navíc ještě covidová jednoduché... Smekám před nimi.”
Neudělali Čáslavské ostudu
Češi zasvětili hry sportovní gymnastce Věře Čáslavské, která na olympiádě v Tokiu v roce 1964 získala tři individuální zlaté medaile a stříbro s družstvem. „Když se před osmi lety rozhodlo, že hry uspořádá Tokio, tak Věrka už tehdy říkala, že olympiádu bude sledovat shora a bude nám fandit,” vzpomínal Kejval na Čáslavskou, které zesnula před pěti lety. „A myslím, že jsme neudělali ostudu a dopadlo všechno velmi dobře. Máme z toho radost,” dodal.
Skvrnou na účasti bylo šest pozitivních případů koronaviru z charterového letu, z toho čtyř sportovců. Část včetně plážové volejbalistky Markéty Nausch Slukové, se kvůli tomu nemohla her zúčastnit.