Článek
Ranní pondělní zemětřesení mělo sílu 6,3 stupně a jeho ohnisko bylo v hloubce 7,9 kilometru. Poškozeno při něm bylo na sto domů. Ve dvou zřícených - v jednom na Lomboku a v dalším na Sumbawě - našli smrt dva lidé.
Ještě silnější záchvěvy pocítila oblast už v neděli večer v deset hodin místního času, měly sílu 6,9 stupně, byly tedy stejně silné jako před dvěma týdny. Jejich ohnisko se nacházelo u Belantingu na severovýchodě Lomboku v hloubce 20 kilometrů pod mořským dnem. Cítit bylo až na Bali.
Gempa kembali mengguncang #Lombok dengan kekuatan 6.5SR, siang ini (19/8) terlihat salah satu bukit di desa Belanting longsor, akibat gempa tersebut. #PMISiapBantu pic.twitter.com/06X7rVEP0l
— Indonesian Red Cross (@palangmerah) 19. srpna 2018
Americká geologická služba ohlásila ještě jedno zemětřesení o síle 7,4 stupně, jeho ohnisko bylo ale vzdáleno od ostrova přes 120 kilometrů.
Sesuvy po otřesech
Už první otřesy způsobily sesuv půdy na svazích sopky Mount Rinjani a paniku v blízkých vesnicích, kde bylo poškozeno několik budov. Oblast sopky Mount Rinjani, která je oblíbeným cílem turistů, je po ničivém zemětřesení ze začátku srpna uzavřená a sesuv půdy tam nemohl nikoho ohrozit.

sesuv půdy na Lomboku po nedělním zemětřesení
„Byl jsem v restauraci, když začaly otřesy. Vypadla světla a pořád nejdou. Každý je stále venku a nikdo nejde dovnitř,“ řekl australské televizi ABC z hlavního města Lomboku Mataramu Teddy Aditya z indonéského pátracího a záchranného úřadu.
„Vyzýváme veřejnost, aby nepodléhala panice a držela se dál od budov a velkých stromů,“ dodal. Evakuována musela býti nemocnice.
Beginilah kondisi di Desa Belanting saat gempa kembali melanda #lombok . Tim #PMI yang sedang membuat masjid darurat, sontak bantu evakuasi warga ke lokasi yang aman #PMISiapBantu pic.twitter.com/2Wq7K9y34a
— Indonesian Red Cross (@palangmerah) 19. srpna 2018
Zemětřesení z 5. srpna na Lomboku zničilo desítky tisíc domů, mešit a obchodů. Kromě 430 mrtvých si vyžádalo více než 1300 raněných. Bez střechy nad hlavou je 350 tisíc lidí.

Největší škody si na Lomboku vyžádalo první zemětřesení.
Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Masivní otřesy o síle až 8,2 stupně Richterovy stupnice v noci na dnešek zaznamenala USGS také u souostroví Fidži a Tonga. Ohnisko se však nacházelo 560 kilometrů pod povrchem Země, a tak záchvěvy půdy neměly ničivý účinek.