Článek
Ranní pondělní zemětřesení mělo sílu 6,3 stupně a jeho ohnisko bylo v hloubce 7,9 kilometru. Poškozeno při něm bylo na sto domů. Ve dvou zřícených - v jednom na Lomboku a v dalším na Sumbawě - našli smrt dva lidé.
Ještě silnější záchvěvy pocítila oblast už v neděli večer v deset hodin místního času, měly sílu 6,9 stupně, byly tedy stejně silné jako před dvěma týdny. Jejich ohnisko se nacházelo u Belantingu na severovýchodě Lomboku v hloubce 20 kilometrů pod mořským dnem. Cítit bylo až na Bali.
Gempa kembali mengguncang #Lombok dengan kekuatan 6.5SR, siang ini (19/8) terlihat salah satu bukit di desa Belanting longsor, akibat gempa tersebut. #PMISiapBantu pic.twitter.com/06X7rVEP0l
— Indonesian Red Cross (@palangmerah) 19. srpna 2018
Americká geologická služba ohlásila ještě jedno zemětřesení o síle 7,4 stupně, jeho ohnisko bylo ale vzdáleno od ostrova přes 120 kilometrů.
Sesuvy po otřesech
Už první otřesy způsobily sesuv půdy na svazích sopky Mount Rinjani a paniku v blízkých vesnicích, kde bylo poškozeno několik budov. Oblast sopky Mount Rinjani, která je oblíbeným cílem turistů, je po ničivém zemětřesení ze začátku srpna uzavřená a sesuv půdy tam nemohl nikoho ohrozit.
„Byl jsem v restauraci, když začaly otřesy. Vypadla světla a pořád nejdou. Každý je stále venku a nikdo nejde dovnitř,“ řekl australské televizi ABC z hlavního města Lomboku Mataramu Teddy Aditya z indonéského pátracího a záchranného úřadu.
„Vyzýváme veřejnost, aby nepodléhala panice a držela se dál od budov a velkých stromů,“ dodal. Evakuována musela býti nemocnice.
Beginilah kondisi di Desa Belanting saat gempa kembali melanda #lombok . Tim #PMI yang sedang membuat masjid darurat, sontak bantu evakuasi warga ke lokasi yang aman #PMISiapBantu pic.twitter.com/2Wq7K9y34a
— Indonesian Red Cross (@palangmerah) 19. srpna 2018
Zemětřesení z 5. srpna na Lomboku zničilo desítky tisíc domů, mešit a obchodů. Kromě 430 mrtvých si vyžádalo více než 1300 raněných. Bez střechy nad hlavou je 350 tisíc lidí.
Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Masivní otřesy o síle až 8,2 stupně Richterovy stupnice v noci na dnešek zaznamenala USGS také u souostroví Fidži a Tonga. Ohnisko se však nacházelo 560 kilometrů pod povrchem Země, a tak záchvěvy půdy neměly ničivý účinek.