Článek
Informace o státní návštěvě na nejvyšší úrovni přichází nedlouho poté, co Čína představila vlastní mírový plán, na jehož základě navrhovala dojednat příměří na Ukrajině. Ta se už déle než rok brání ruské invazi a konec války se zdá být v nedohlednu.
Rusku se čínský návrh zdál jako dobrý nápad, pro Ukrajinu byl ale nepřijatelný. Nadšený nebyl ani Západ, poznamenala k tomu agentura Reuters.
Diplomatický význam Číny v posledních dnech značně vzrostl, když k překvapení Západu dojednala obnovení vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií.
Čínský parlament zvolil jednomyslně Si Ťin-pchinga potřetí prezidentem
Čína tvrdí, že je neutrální. Blíž má však k Rusku
Čína se k rusko-ukrajinskému konfiktu oficiálně staví neutrálně. Peking odmítl ruský vpád na Ukrajinu odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil, poznamenala ČTK. Američtí představitelé však nedávno varovali, že Peking může poskytnout Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice.
O Putinově pozvánce pro Si Ťin-pchinga do Moskvy už na konci ledna informovala ruská agentura TASS. Americký deník The Wall Street Journal minulý měsíc informoval o tom, že by mohlo k návštěvě dojít v dubnu nebo na začátku května. Věci se ale zřejmě dají do pohybu mnohem rychleji.
On-line mítink se Zelenským
Americký deník The Wall Street Journal na webu v pondělí s odkazem na své zdroje napsal, že by měl čínský prezident Si Ťin-pching v brzké době jednat také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. První jednání od vypuknutí konfliktu by se mělo uskutečnit on-line formou videohovoru, nejspíš v návaznosti na Si Ťin-pchingovu návštěvu Moskvy.