Článek
Informaci přinesl v úterý web britské televize BBC, který se odvolává na jihokorejského poslance a člena branného výboru za demokratickou stranu I Čchol-hia. ČTK se odvolává na čínský list Chonsun Ilbo.
Kromě dat vztahujících se ke strategickým plánům zvláštních jednotek měl režim Kim Čong-una získat také informace o důležitých elektrárnách a vojenských objektech v Jižní Koreji.
Celkem má jít podle I Čchol-hia o 235 gigabytů citlivých či utajovaných dat z datového střediska integrované obrany, přičemž v 80 procentech případů ještě není jasné, k čemu se vztahují.
Pchjongjang nařčení odmítá
Severokorejští hackeři měli Jihokorejcům odcizit data už loni v září. V květnu letošního roku Soul oznámil, že se Jižní Korea stala terčem kybernetického útoku, byl jí odcizený velký objem dat a útok mohl být veden hackery KLDR. Podrobnosti Jihokorejci neuvedli.
Pchjongjang nařčení odmítá s tím, že jde o vykonstruovaná obvinění.
Jihokorejská agentura Jonhap již dříve napsala, že Severokorejští hackeři na informační systémy jihu působí pravidelně a patrně tak činí z Číny.
Informace o posledním kybernetickém útoku přichází v době, kdy je situace na Korejském poloostrově nebývale napjatá. [celá zpráva] Severokorejci přes protesty mezinárodního společenství i rezoluce Rady bezpečnosti OSN dál pokračují ve vývoji svého jaderného programu a Jižní Korea, Spojené státy i Japonsko se cítí tímto programem ohroženy. [celá zpráva]