Článek
„Podzemní jaderný výbuch poblíž aktivní sopky představuje pro vulkán přímé ohrožení,“ varují jihokorejští seismologové ve studii publikované v odborném magazínu Nature.
Téměř tři kilometry vysoký vulkán Pektusan se nachází na korejsko-čínské hranici. Severokorejská jaderná střelnice je od něj vzdálená 115 kilometrů, což je podle odborníků z hlediska sopečné stability extrémně blízko.
„Silné zemské otřesy působí vážné změny tlaku na zemskou kůru, které mohou narušit celistvost magmatického krbu a tím zrychlit sopečnou aktivitu,“ vysvětluje studie.
Změna klimatu v Číně i Japonsku
Pektusan naposledy soptil roku 1903. Nejsilnější erupci historici datují do roku 946 našeho letopočtu.
Množství vyvrženého materiálu tehdy činilo nejméně 70 kilometrů kubických. Výbuch ovlivnil i klima v Číně a v Japonsku. Pěticentimetrové kousky lávy podle profesora seismologie Honga z Yonsei University v Soulu dopadly až na tisíc kilometrů vzdálené pobřeží severního Japonska.
Měření v oblasti Pektusanu z posledních let prokázala zvýšenou seizmickou aktivitu a v okolí sopky byly navíc naměřeny neobvyklé hodnoty oxidu siřičitého. To nasvědčuje expanzi magmatického krbu, který si lze představit jako podhoubí sopky.
Poslední severokorejský jaderný test odpovídal zemětřesení o síle 5,1 Richterovy škály, přičemž matematické modely seismologů napovídají, že by sopečnou erupci Pektusanu mohly vyvolat otřesy intenzity 5 až 7,6 Richtera.
Sopka Pektusan je v Severní Koreji pokládána za posvátnou, protože se v chatrči na jejím úpatí podle legendy stalinistického režimu narodil Kim Čong-il, otec současného diktátora KLDR Kim Čong-una. Jeho dědeček - opět podle legendy - v té době bojoval proti japonským okupantům.