Článek
Tělo Kim Čong-ila, který podle tvrzení státních médií zemřel po infarktu myokardu kvůli přepracování a stresu, zůstává vystaveno ve skleněné rakvi v hlavním městě Pchjongjangu, kam se mu sjíždějí poklonit statisíce lidí. Pohřeb je plánován na příští středu.
Podle agentury Reuters zřejmě bude tělo vůdce nabalzamováno stejně jako v případě jeho otce Kim Ir-sena.
Státní média prohlásila 27letého Kim Čong-una „mimořádným vůdcem strany, armády a lidu, velkým následovníkem a majákem naděje.“ Právě on přijímal kondolence od zahraničních diplomatů v zemi.
Pracující lidé před rakví jeho otce skládají slib věrnosti synovi. „Budeme vzhlížet k drahému soudruhovi Kim Čong-unovi tak, jak jsme to slíbili tobě,“ citovaly agentury dělníky z jedné pchjongjangské textilky.
Zatímco v ulicích metropole pláčou lidé a pracující přísahají mladému Kimovi věrnost, zahraniční pozorovatelé se obávají dalšího možného vývoje v zemi s jaderným arzenálem. Kim Čong-il totiž podle nich nestihl formálně předat veškeré pravomoci svému politicky nezkušenému synovi a panují obavy, že propukne boj o moc mezi členy Kimovy rodiny i generalitou.
Jižní Korea, s níž je komunistický sever podle práva stále ve válce, preventivně uvedla armádu do pohotovosti. Zároveň ale do Pchjongjangu kondolovala, což při úmrtí „prezidenta zakladatele“ Kim Ir-sena v roce 1994 neučinila, načež následovala dlouholetá diplomatická roztržka.
V pohotovosti je i severokorejská armáda.
Státní smutek za zesnulého Kima drží také Kuba, Havana ho vyhlásila na tři dny.