Článek
„Horké letní dny už nejsou jen otravné, ale přímo bolí, (…) začalo klimatické odpočítávání.“ Tak zhodnotil generální tajemník OSN António Guterres zprávu o tom, že letošní meteorologické léto (období červen až srpen na severní polokouli) bylo nejteplejší v historii měření, a to s výrazným náskokem.
V řeči odborníků ze Světové meteorologické organizace (WMO) a programu Evropské unie Copernicus byl srpen 2023 nejen nejteplejším zaznamenaným srpnem vůbec, ale také druhým nejteplejším měsícem v historii – to po letošním červenci. Rekordně teplé byly s průměrnou teplotou téměř 21 stupňů Celsia též oceány, jež pokrývají 71 procent zemského povrchu.
Vezme-li se v úvahu pouze „prázdninové“ období červenec až srpen, tak letošní rok trhal rekordy s nebývalým náskokem – průměrná globální teplota v tomto období totiž dosáhla 16,71 °C, téměř o čtvrt stupně víc, než bylo dosavadní maximum z roku 2019. Předchozí rekordní hodnoty přitom překonávaly ty bývalé spíše o setiny stupně.
Letošní rok má nakročeno být nejteplejší v historii měření. Rok 2024 bude ještě teplejší
Copernicus eviduje výkyvy počasí od roku 1940. Spojené království a Spojené státy disponují spolehlivými záznamy už od poloviny 19. století; podle agentury AP jejich meteorologické úřady nejspíš brzy oznámí, že letošní léto pokořilo i jejich rekordy.
„Zapomeňte na 1,5 stupně a řekněte lidem pravdu“
Na vině rychlého oteplování je podle naprosté většiny vědců především změna klimatu způsobená lidskou činností, hlavně pálením fosilních paliv. Letos k tomu mohl přispět i časný nástup přírodního fenoménu El Niño, který dočasně ohřívá části Tichého oceánu a ovlivňuje počasí po celém světě.
Earth had the hottest three-month period on record, with unprecedented sea surface temperatures and extreme weather.
— World Meteorological Organization (@WMO) September 6, 2023
🗣️: #StateOfClimate
🔗: https://t.co/Mnt7t1g2VU
📷: @CopernicusECMWF pic.twitter.com/Chje3zZ4A0
Podle klimatologa Andrewa Weavera, profesora kanadské University of Victoria, nejsou extrémní hodnoty žádným překvapením, protože politici stále neberou klimatické změny dostatečně vážně.
„Nastal čas, aby lídři řekli obyvatelstvu pravdu: oteplování se nezastaví na hodnotě 1,5 °C (v porovnání s předindustriální érou, pozn. red.), té jsme již dosáhli. Ani na 2 °C. Nastal čas bavit se o oteplení o tři stupně – a to by znamenalo celosvětovou katastrofu,“ řekl vědec agentuře AP.
Podle Carla Buontempa, šéfa oddělení klimatické změny programu Copernicus, nejde jen o extrémní hodnoty, ale také o to, že vlny veder trvají déle, a mají tak horší účinky na lidské zdraví.