Článek
„Bylo by nepřesné tvrdit, že severokorejský režim plně otestoval, vyvinul nebo prokázal takové jaderné schopnosti, o nichž mluví zpráva rozvědky,“ prohlásil mluvčí Pentagonu George Little.
Ministr obrany Chuck Hagel ve čtvrtek v Kongresu rovněž vyloučil, že by Severní Korea byla nyní schopna napadnout území USA. Podle Hagela k tomu nemá spolehlivé dalekonosné rakety.
KLDR nebude akceptována jako jaderná mocnost
Šéf americké diplomacie John Kerry, který v pátek navštívil Jižní Koreu, doplnil, že KLDR "nebude přijata za jadernou mocnost", čímž naznačil, že USA chtějí, aby se Severokorejci svého jaderného programu vzdali. [celá zpráva]
Ke stejnému závěru jako Pentagon dospělo jihokorejské ministerstvo obrany. „KLDR provedla tři nukleární zkoušky. Panují však pochyby, jestli došla tak daleko, aby mohla snížit hmotnost a rozměry natolik, aby se nálož dala namontovat na raketu,“ uvedl úřad ve svém prohlášení.
Dokument Zpravodajské služby ministerstva obrany pochází z března a měl zůstat neveřejným.
Na Korejském poloostrově eskaluje napětí po únorovém jaderném testu KLDR, v pořadí třetím. Jižní Korea a USA odpověděly armádním cvičením a Američané v OSN iniciovali zpřísnění sankcí vůči severokorejskému režimu. Pchjongjang pak vypověděl příměří s Jihem, uzavřel společnou průmyslovou zónu a pohrozil jaderným útokem. V posledních dnech přemísťuje rakety středního doletu Musudan a experti soudí, že se je chystá otestovat. |