Článek
Podle státních úřadů jevil chlapec známky radikalizace z internetu, píše agentura Reuters. Policie proto o chlapci obdržela telefonáty od znepokojených členů perthské muslimské komunity ještě před sobotním útokem.
K útoku došlo na předměstí Willetton. Chlapec svou nejmenovanou oběť pobodal do zad, než jej policisté zastřelili. Oběť se nyní nachází v nemocnici. „V tuto chvíli to vypadá, že jednal sám,“ řekl o útočníkovi premiér státu Roger Cook.
Policie a zpravodajské agentury následně o incidentu informovaly i premiéra země Anthonyho Albanese. „Jsme mírumilovný národ a v Austrálii není místo pro násilný extremismus,“ vyjádřil se následně na sociální síti X premiér.
I’ve also received a briefing on the situation by the ASIO Director-General and the AFP Commissioner, and I'm advised there is no ongoing threat to the community on the information available.
— Anthony Albanese (@AlboMP) May 5, 2024
We are a peace-loving nation and there is no place for violent extremism in Australia.
Nenoste nám hady na pohotovost, vyzývají australští lékaři uštknuté pacienty
Ačkoliv chlapcův útok nebyl oficiálně prohlášen za teroristický, měl podle policie všechny známky terorismu. Policie ve státě New South Wales minulý měsíc kvůli podezření z terorismu zatkla další sedmici mladíků, která měla být napojena na dalšího chlapce, který 15. dubna v živém vysílání během bohoslužby pobodal biskupa asyrské křesťanské církve. Jen pár dní předtím zabil jiný útočník s nožem v obchodním domě na předměstí Sydney šest lidí.
I přes tuto vlnu násilných činů je ozbrojené násilí v Austrálii vzácné. Austrálie se také v žebříčcích konstantně umisťuje mezi nejbezpečnějšími zeměmi světa.