Článek
Středeční urážka na Kerryho adresu byla zveřejněna pouze v korejštině a je považována za snahu posílit v zemi protiamerické smýšlení v době, kdy se koná společné vojenské cvičení Soulu a Washingtonu. Každoroční manévry Severní Korea vnímá jako přípravu invaze.
Jeden z mluvčích obranného výboru KLDR označil Kerryho za "vlka převlečeného za ovci". Americký ministr zahraničí čelil kritice Pchjongjangu kvůli svému výroku, že USA chtějí mír na Korejském poloostrově - tato slova jsou podle Pchjongjangu v rozporu s tím, že Američané pořádají vojenské manévry s Jižní Koreou. Severní Korea již dříve požadovala jejich zrušení.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„USA se vysmívá lidstvu”
"Jeho počínání znovu plně odhalilo zarytě pokryteckou povahu USA, které lidstvo podvádějí a vysmívají se mu různými triky," řekl nejmenovaný severokorejský mluvčí o Kerrym v prohlášení, které zveřejnila státní tisková agentura KCNA.
Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem zůstává vysoké. Severní Korea letos provedla nezvykle velké množství testů raket a dělostřelectva. Minulý týden odpálila tři rakety krátkého doletu, a to takřka bezprostředně před příletem papeže Františka do Jižní Koreje. [celá zpráva]
Korea - související témata
O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.
Korejský poloostrov je technicky stále ve válečném stavu, válka obou korejských států v 50. letech minulého století skončila jen příměřím a nikoli mírovou smlouvou. Obě země odděluje demilitarizovaná zóna, která je ve skutečnosti přísně vojensky střeženou hranicí. V Jižní Koreji je umístěno téměř 30 000 amerických vojáků.