Článek
V Pákistánu byl v pátek vyhlášen „den lásky“ k Prorokovi a vláda žádala, aby masové protesty tisíců lidí proběhly v klidu. Pro jistotu však vypnula v 15 velkých městech včetně Islámábádu a Karáčí mobilní sítě, aby se telefony nedaly použít k odpálení nastražených náloží.
Protesty přesto přerostly v násilí. V Karáčí při nich zahynulo dvanáct osob. V Péšavaru byla zapálena dvě kina a zranění utrpělo 15 lidí včetně tří policistů, kteří museli proti davu zasáhnout. Někteří ze zraněných jsou v kritickém stavu. Pět lidí zahynulo.
Jednou obětí je řidič místní televize Mohammed Ammir, který vezl zpravodajský tým televize ARY k zapálenému kinu. Zasáhla ho kulka vypálená policisty.
V Pákistánu byl už odvysílán televizní šot, ve kterém americký prezident Barack Obama film odsuzuje.
Protesty v dalších zemích
Několik desítek lidí protestovalo před americkými a francouzskými zastupitelskými úřady v indonéské Jakartě a v dalších indonéských městech Medanu a Surabaji. USA pro jistotu uzavřely velvyslanectví i konzuláty v Indonésii, mimořádná bezpečnostní opatření přijala na svých diplomatických misích i Francie. Protesty se mohou týkat i jí, protože krátce po aféře s filmem otiskl časopis Charlie Hebdo karikatury Mohameda.
Francouzská muslimská rada zastupující muslimy ve Francii vyzvala ke klidu. Francouzské ambasády, konzuláty a školy jsou uzavřeny ve dvacítce zemí. V Paříži je policie v pohotovosti, i když vláda protesty zakázala. [celá zpráva]
V Tunisku, které bylo francouzskou kolonií, tamní vláda protesty zakázala. V centru jeho metropole platí přísná bezpečnostní opatření včetně zákazu provozu automobilů. Francouzské velvyslanectví je chráněno ostnatým drátem, střeží ho vojenská auta a připraveno je i vodní dělo.
Dva tisíce lidí se sešlo u amerického velvyslanectví v malajském Kuala Lumpuru.
K filmu i karikaturám v pátek íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád řekl, že Západ na "nejhorší z urážek božího posla reaguje prohlášeními o svobodě slova".