Článek
Osobou, která vraždu nařídila, je podle prokurátora bývalý poradce královského dvora Saúd Kahtání. Měl zařídit návrat Chášukdžího do vlasti. Novinář byl zavražděn, když selhala všechna jednání o návratu. Tělo zavražděného se dosud nenašlo, řekl prokurátor.
Prokurátor také řekl, že Kahtání má zakázáno cestovat a je vyšetřován.
Ankara tvrdí, že za vraždou novináře je nejvyšší vedení Saúdské Arábie. Podle tureckých vyšetřovatelů přijelo do Istanbulu v den Chášukdžího vraždy 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové saúdskoarabské tajné služby i forenzní expert.
V zavazadlech měli mít jednotliví členové skupinky injekce, defibrilátory, radiostanice, sešívačky, nůžky a rušičky, napsaly turecké noviny Daily Sabah. Ty současně zveřejnily skeny, které mají doložit zvláštní obsah zavazadel jednotlivých cestujících. Turecká média také upozornila na to, že v zavazadlech bylo navíc deset telefonů.
Turkish daily Sabah releases new X-ray images that were taken out of Turkey by the Saudi team on the day #Khashoggi was killed: Large sized scissor, scalpel like tool along with electroshock device, wireless radio and a signal jammer. pic.twitter.com/eaY5dekqvF
— EHA News (@eha_news) 13. listopadu 2018
Chášukdží žil od loňska v USA a ve svých článcích kritizoval saúdské nejvyšší vedení, včetně korunního prince. Na konzulát v Istanbulu šel koncem září pro doklady, aby se mohl oženit s tureckou snoubenkou. Termín další schůzky mu stanovili na 2. října, kdy už z konzulátu nevyšel.
Vražda Chášukdžího vzbudila velké slovní pobouření z řady zemí, ale zatím nikdo nepodnikl skoro žádné konkrétní kroky vůči Saúdské Arábii kromě zařazení podezřelých na sankční seznamy. Německo ale pozastavilo dodávky zbraní Rijádu.