Článek
Mluvčí sedmé flotily uvedl, že se posádce poseidonu podařilo s pomocí radaru lokalizovat podezřelé objekty, o nichž mluvil australský premiér. Pilot ale později sdělil, že radarové odrazy, které zachytl ultramoderně vybavený letoun, nesouvisejí s předměty ze satelitních snímků. Stroj pátral ve vytýčené oblasti tři hodiny.
V oblasti pátrají další letadla a dorazila tam i norská nákladní loď. Posádky letadel nemohly objekty vizuálně spatřit, protože v místě prší a je tam nízká oblačnost.
Premiér informoval o satelitních záběrech
„Objevily se nové a věrohodné informace související s pátráním v jižním Indickém oceánu,” řekl podle CNN Abbott australskému parlamentu.
„Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA) dostal informace založené na družicových snímcích o objektech, které by mohly být s pátráním spojené. Podle analýzy specialistů na nich byly identifikovány dva předměty, které se mohou vztahovat k probíhajícímu pátrání,” upřesnil zprávu premiér.
„Mohu informovat parlament, že (letoun Lockheed P-3C) Orion Královských australských vzdušných sil byl odkloněn, aby se předměty pokusil lokalizovat.” Následovat ho budou tři další letadla, včetně amerického a novozélandského, a dvě lodě, které míří do oblasti nacházející se 2500 kilometrů jihozápadně od Perthu. Jednou je australská válečná HMAS Success.
Objekty mají adekvátní velikost
Podle AMSA měří jeden z objektů 24 metrů. „Objekty jsou relativně nezřetelné. Zdá se mi, že mají adekvátní velikost, pravděpodobně jsou zaplavené a pohupují se nahoru a dolů,” řekl šéf AMSA John Young. Zdůraznil ale, že je potřeba dostat se na místo, najít je a vyhodnotit. Upozornil, že komplikací může být špatná viditelnost. Oceán je v místě pátrání hluboký několik kilometrů a větší kus je v hloubce.
Malajský ministr dopravy a obrany Hishammuddin Hussein dodal, že druhý má pět metrů, a oba snímky získaly australské úřady z komerčního satelitu.
Austrálie propátrává rozsáhlou oblast Indického oceánu od té doby, co se potvrdilo, že Boeing 777 se 239 lidmi na palubě mířící z Kuala Lumpuru do Pekingu náhle změnil směr na jihozápad, přeletěl Malajsii a letěl nad Indický oceán.
Po letadle se pátrá už 13 dní zcela bez výsledku, neboť zpočátku nebylo známo, že letoun změnil směr letu, takže byl hledán jen v Jihočínském moři.
Podle CNN novou informaci prověřuje i malajsijská armáda. Ministr dopravy a obrany Hishammuddin Hussein uvedl: „Mohu potvrdit, že máme nové vodítko. Od prvního dne od zmizení letadla sledujeme každé jednotlivé vodítko a tentokrát doufáme, že by mohlo být pozitivní." Verifikace ale nějakou dobu potrvá.